Välk lõi juulis, mürin alles nüüd

ÄP 21. september 2007, 00:00

Äripäev ei soovi, et Tallinna linnavõim korraldaks Prisma Peremarketist näidishukkamise. Me oleme nõus, et alkoholi ei tohi päris kindlasti alaealistele müüa, ent siinses juhtumis on tegu linna ülereageeringuga.

Toome oma põhjendused. Et mujal kauplustes või vabaõhuüritustel poleks alaealistele alkoholi müüdud, seda ei usu keegi.

Markantne, suisa krestomaatiline näide on Õllesummeri purjus alaealised.

Varasematel aastatel on näiteks SL Õhtuleht teinud testoste. Kas alaealine saab õlletopsi kätte? Saab küll.

Õllesummeri teemast on räägitud kaua, ent seda üritust kaitseb linna propagandamasin nagu emalõvi.

Teiseks, miks alles nüüd? Välk lõi üle kahe kuu tagasi, mürin jõudis alles nüüd kohale. Õigusrikkumine leidis aset 12. juulil, kohe pärast Õllesummerit.

Põhjendused stiilis, et politsei nii kaua juhtumit uuris, ei veena. Sellistel juhtumitel reageeritakse tavaliselt kohe. Kui tahetakse.

Põhja Politseiprefektuurist saadud andmetel viidi väärteomenetlused läbi konkreetse müüja suhtes ning Prisma Peremarketit menetlustesse ei kaasatud. Prisma sai asjast teada alles 14. septembril, ka on konkreetne müüja Prismast üle kuu tagasi lahkunud.

Politsei uurimismaterjale kauplusele ei näita.

Kui kassipojal nina kohe pissiloiku suruda, saab ta aru, mille eest on teda karistatud. Tõsi, Prisma Peremarket saab samuti aru, mille eest teda karistada tahetakse, aga nii pika aja möödudes on raskem, vähemalt kauplusel, juhtumi asjaolusid selgitada. Pedagoogiline efekt, mida ilmselt saavutada tahetakse, jääb väiksemaks, küll aga tekib protest.

Kas proportsionaalsem poleks rahatrahv, kuivõrd varasematest samalaadsetest rikkumistest Prisma Peremarketis pole kuulda olnud?

Lõpuks vandenõuteooriagi: Viru hotelli laiendus, nn Viru Poeg, on nüüd kohtus saanud rohelise tee. See on linnavalitsusele valus kaotus - eelkõige maine mõttes. Aga Viru hotelli opereerib Prisma Peremarketite omanik, Soome kontsern SOK.

Kas linnavõimul tuli soov SOKile teisel rindel ära teha? Viru hotelli endine direktor Yrjö Vanhanen ei välista niisugust seost.

Alaealistele alkoholi müümine ja üldised alkoholimüügi piirangud on küll ise asjad, aga mõlemas on tunda Tallinna linnavõimu kuidagi tõmblevat käitumist.

Aimub soov olla mingi üldrahvaliku liikumise - karskusliikumise? - algataja, aga sammud ei ole kõige paremini läbi mõeldud või välja kukkunud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:02
Otsi:

Ava täpsem otsing