Kalevi aktsia võib kõrgustesse kerkida

Tarvo Vaarmets 24. september 2007, 00:00

Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil selgitas, et Indrek Rahumaa juhitavale Alta Capital Partnersile müüakse sisuliselt kahjumiga töötav põhiäri, mistõttu võib eeldada, et tehinguga lähevad üle ka kõikvõimalikud suhkrutrahvivaidlused.

"See puhastab börsil oleva üksuse jaoks seda pilti oluliselt," märkis Danil ning tõi välja ka asjaolu, et Tallinna börs saab lühikese ajaga nüüd sisuliselt juurde juba kolmanda kinnisvaraarendaja, küll kaldega meediasektori poole.

Toiduaineüksuste eest maksab Alta Capital Partners Kalevile 880 miljonit krooni, millest umbes 350 miljonit läheb võlgade ja tehinguga seotud kulutuste katteks.

LHV analüütiku Erki Kerti jaoks oli suur üllatus, et Kalevi kommitööstuse väärtus osutus suuremaks kui kogu vana Kalevi turuväärtus veel eelmise nädala neljapäeval.

"Seega näevad ostjad kommitööstuse arendamises kahtlemata suurt potentsiaali," tõdes Kert. Need summad tähendavad aga sedagi, et Kalevile tekib üle poole miljardi vaba raha.

"Kui võtta kahjumiga töötav põhitegevus välja ja sinna saadud raha asemele panna, siis on aktsial potentsiaali väga tugevalt tõusta," rääkis Kerdi kolleeg Danil.

Kui Kalevi aktsia viimane hind Tallinna börsil oli 18,15 krooni, siis tehingu tulemusel saab ettevõte juba ainuüksi sularaha 23 krooni aktsia kohta.

"Tõenäoliselt on ka kinnisvaraäril mingi väärtus," täheldas Danil.

Aktsionäride koosoleku otsuse järgi on Kalevil õigus aasta jooksul ettevõtte aktsiaid tagasi osta, makstes ühe väärtpaberi eest vähemalt 29 krooni. See tähendab aga koguni 60% võrra kõrgemat hinda, kui veel mõned päevad tagasi börsil küsiti.

Danili sõnul tähistab see rahanumber ka miinimumtaset, kuhu aktsia kauplemise taasavamisel hüppaks. "Ma üldse ei välista, et aktsia tõuseb isegi üle kahe euro," viitas Hansabank Marketsi analüütik hinna võimalikule kerkimisele pealepoole 31 krooni.

Kerti arvates võiks aktsia õiglase hinna leidmisel uue struktuuriga firma kaheks jagada - kinnisvara ja meedia, seejärel leida mõlemale osale oma väärtus ning neile liita veel saadud rahahulk.

"Praegu tundub, et 29kroonine võimalik pakkumine võib olla isegi liiga konservatiivne," ütles ka Kert ja lisas siis, et põhjalikumat väärtuse hinnangut ei ole veel jõutud teha.

Mil viisil aktsiaid tagasi ostetakse, Kalevi õigusteeninduse juht Allan Viirma ei täpsustanud, sest tagasiostu kava pole veel avaldamisküps.

Kert pakkus, et tõenäoliselt on aktsiate tagasiost kõige tüüpilisem aktsiate turu vahendusel tagasiostmine. Äriseaduse põhjal võib ettevõte tagasi osta kuni 10 protsenti oma aktsiatest.

Mis saab aga börsile jäänud Kalevist edasi? Ettevõtte juht Oliver Kruuda on rääkinud investeeringutest eelkõige meediasektorisse. Võõrandamisteate järgi keskendutakse meediatööstuse kõrval ka kinnisvaraarendusele ja trükitööstusele ning otsitakse ka uusi investeeringuid.

"Plaanid on julged - julgelt minna meediasektorisse peale, aga seal on ka oht kõrbeda, seal kujuneb võitlus positsiooni pärast päris raskeks," kommenteeris Sander Danil, kes tõi välja ka võimalused kinnisvaraturul.

Müügitehingu tulemusena lähevad Indrek Rahumaale üle viis Kalevi tütarettevõtet.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:03
Otsi:

Ava täpsem otsing