Uued valimised vanade valikutega

Sirje Rank 28. september 2007, 00:00

"Midagi väga uut ei ole. Need tegelased, kelle pärast või kelle vastuoludest praegune patiseis on sündinud, on kõik samamoodi jälle laval," ütles riigikogu liige Andres Herkel, kes osaleb Ukraina valimistel vaatlejana.

Ootamatu comeback'i on teinud Julia Tõmošenko, president Viktor Juštšenko partner 2004. aasta oranžis revolutsioonis. Tõmošenkost võib taas saada Ukraina peaminister. "Näib, et Tõmošenko ja Juštšenko on jälle seljad kokku pannud," ütles Herkel. Kaalukeeleks suures mängus saavad ilmselt väikeparteid.

Arvamusküsitluste järgi on suurim toetus - nagu ka 2006. aasta märtsi parlamendivalimistel - Venemaaga tihedaid suhteid pooldaval peaminister Viktor Janukovitši regioonide parteil, 33,9%. Julia Tõmošenko parteid toetab 23,5% ja Juštšenko Meie Ukrainat 13,1%.

Ennetähtaegsete valimiste põhjus on sel kevadel presidendi ja peaministri vahel lahvatanud kriis, kus president süüdistas peaministri leeri saadikute ülesostmises ning saatis parlamendi laiali.

Ukraina majandus on poliitikatormidest seni läbi loovinud. Et terase hind maailmaturul on kõrge (osakaal Ukraina ekspordis 43%) ning Venemaalt ostetav energia veel suhteliselt odav, on SKP kasvutempo üle 7%. Ent nagu hoiatavad OECD ja Maailmapank, ei saa see tempo reformideta jätkuda. Ukraina peab parandama investeerimiskliimat ning tõstma energiakasutuse efektiivsust, vähendama korruptsiooni, jätkama erastamist ning kärpima makse.

Transparency Internationali korruptsiooni tajumise indeksis oli Ukraina tänavu 118. kohal. Maailmapanga ärikliima võrdluses on Ukraina tagurdanud 11 kohta 139. positsioonile. Ärikliimat kommenteerides ütles EASi esindaja Ukrainas Parbo Juchnewitsch, et lisaks tohutule bürokraatiale on kasvav probleem pahatahtlikud ülevõtmised: kahe aastaga on teada 2000 juhtumit. Eriti suur on oht soodsa asukohaga kinnisvara puhul.

WTOga loodab Ukraina liituda tuleval aastal. See omakorda on tingimus vabakaubandusleppe sõlmimiseks Euroopa Liiduga. EL näeb Ukrainaga tihedamat koostööd nii energeetika, viisarežiimi kui ka vabakaubanduse vallas, kuid liidu liikmeks saamisest ei räägita. "EL on laienemisest väsinud," ütles Herkel. Parimal juhul võib oodata, et nende valimiste läbiviimise viis ja uue valitsuse platvorm annaks ELile uue tõuke Ukrainaga tihedamat tööd teha, ütles ta.

Kõigi kolme Ukraina esipoliitiku seljataga on silmapaistvate ärihuvidega suurärimehed.

Rikkaim Ukraina oligarh Rinat Ahmetov, kelle varandus on hinnatud enam kui 15 miljardile dollarile, on 2006. aastast parlamendisaadik peaminister Viktor Janukovitši leeris ja kandideerib uuesti ka neil valimistel. Rikkuselt viies mees riigis, rauamagnaat Kostjatin Ževaho, toetab Julia Tõmošenkot.

Ukraina ajakirja Korespon-dent andmetel on Ukraina 50 rikkaimast inimesest kaheksa peaminister Viktor Janukovitši ja kaheksa Julia Tõmošenko parteis ning üks president Viktor Juštšenko parteis Meie Ukraina.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing