Parim aeg istutada aeda suuri lehtpuid

Maris Paalvelt 01. oktoober 2007, 00:00

Istikud jaotatakse nõuistikuteks, juurepalliga istikuteks ja paljasjuurseteks istikuteks.

Nõu- ehk konteineristikud on viimasel ajal turul aina nõutumad. Eelkõige on see tingitud asjaolust, et neid võib istutada kogu vegetatsiooniperioodi jooksul. Kui olete nõuistiku koju muretsenud, ei pea kiirustama teda vahetult maha istutama, vaid võite seda teha alles mõne aja möödudes.

Paljasjuurseid istikuid istutatakse kas kevadel või sügisel. Seega on just nüüd paras aeg! Eelkõige on levinud paljasjuursete istikutena kasvatamine ja müük hekitaimede puhul. Enne istutamist tasub hoida istikuid paar tundi vees, et taimed oleksid piisavalt saanud vett sisse imeda. Kui paljasjuursete istikute juured on liiga pikad, tuleb neid enne istutamist veidi tagasi kärpida.

Pärast istutamist kärpida võrsed tagasi hargnemiskohast 10 cm kõrgemalt. Paljasjuursete istikute võra on kujundamata. Valides konteineristiku, saab kiiremini soovitud tulemuse, sest seal on istik ilusa kujundatud võraga. Neid pakutakse erineva läbimõõduga konteinerites.

Tegutse nõndaviisi: esmalt eemalda ettevaatlikult taim potist. Kui taim ei taha hästi tulla, on tõenäoliselt juured poti põhjas olevatest aukudest välja kasvanud. Need peaks lahti arutama ja vajadusel tagasi lõikama. Kui taimede juurte vahel on veel mulda ja kasvuruumi, ei ole vaja juuri lahti arutada, vaid võib kohe taime uude kasvukohta istutada. Kui taime juured on aga tihedalt poti vallutanud, võiks neid veidi lahti harutada ja lõigata. Selliselt poodud juured ei pruugi ennast uude pinnasesse ajama hakata ja taim hävib.

Mullapalliga istikud on pakitud spetsiaalsesse juurepakkekangasse. Hinnalisemad istikud veel omakorda metallvõrku. Selliselt pakitud istikute juured on kindlalt kaitstud. Istutamisel ei tule sellisel puhul metallvõrku ega riiet eemaldada. Riie laguneb mullas peagi ära ning ka metallvõrk laguneb aastatega. Ettevaatamatult võrku või riiet ära võttes laguneb istiku juurepall laiali ja taimede kasvamaminek pole garanteeritud.

Mullapalliga istikud istutada paari sentimeetri võrra sügavamale, kui taimed varem olid. Mullapalliga istikutena müüakse kindlasti suurte puude istikuid. Mullapalliga lehtpuude istutamiseks on parim aeg sügis.

Olenemata istikust tuleb istutusauku lisada rammusat istutusmulda (nt Biolani must muld). Et istik mullaga piisavalt ühendust saaks, raputage vahepeal taime ja siis lisage ülejäänud muld ning suruge taim tugevasti mulda.

Pärast istutamist vajavad kõik istikud kindlasti kastmist, et muld satuks igale juurele võimalikult lähedale.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:36
Otsi:

Ava täpsem otsing