Oranž jõud saab Ukrainas teise võimaluse

Oleksi Barankevitsh 02. oktoober 2007, 00:00

Eile õhtul kell viis oli loetud ligi 80 protsenti hääli. Julia Tõmošenko ja president Viktor Juštšenko parteid said kokku 47 protsenti valijate häältest. Sellest piisab, et moodustada Ukraina parlamendis oranž enamus.

Mõlemad parteid olid oranžiks revolutsiooniks nimetatud massiliste protestide algatajateks, mis olid suunatud 2004. aastal toimunud Ukraina presidendvalimiste tulemuste võltsimise vastu. Tänu rahva toetusele korraldasid Tõmošenko ja Juštšenko presidendivalimiste kolmanda vooru, mille võitiski opositsioonikandidaat Juštšenko.

Kuid võidurõõmu ei jätkunud kauaks. Oranž meeskond ei suutnud kokku leppida, kuidas jagada volitusi uues valitsuses. Lisandusid veel korruptsiooniskandaalid ning nõnda kaotatigi 2006. aasta parlamendivalimised.

Ukraina parlamendis sai enamuse Viktor Janukovitši juhtav Regioonide Partei. Juštšenko oli sunnitud esitama Janukovitši kandidatuuri peaministri kohale.

Tänavu veebruaris üritas Janukovitš muuta Ukraina põhiseadust ja piirata presidendi võimu. Juštšenko saatis parlamendi laiali ja määras erakorralised parlamendivalimised.

Oma valimisreklaamis lubasid oranžid, et on kogemusest õppinud ja seekord õpivad koos. See andis ka tulemuse. Nüüd on neil 47 protsenti valijate häältest, mis tähendab, et nad saavad arvestada 227-230 kohaga Ukraina parlamendis. Kokku on Ukraina parlamendis Ülemraadas 450 kohta.

Kuid politoloogidest eksperdid arvavad, et see on suhteliselt nõrk eelis. Lõplikud tulemused selgusid eile hilisõhtul pärast Äripäeva trükkiminekut.

Ukrainas OSCE delegatsiooniga valimisi vaatlevad riigikogu reformierakondlastest liikmed Silver Meikar ja Taavi Rõivas pole tuvastanud ühtegi suurt rikkumist.

Meikari sõnul on suurim probleem see, et inimesed, kelle elukoha andmed on muutunud, ei ole end registrisse kandnud. Igast jaoskonnast on kolm-neli sellist valijat tagasi saadetud.

"Ka väga väike osa välismaal elavatest ukrainlastest on registreerunud ja seetõttu saab valimistel osaleda neist vaid ehk kümnendik," lausus Meikar, kelle hinnangul võib Kiievis valimiste üldpilti nimetada igati sujuvaks.

Rõivase sõnul sarnanevad valimised korralduslikust küljes paljuski Eesti valimistega. "See on hea märk. Olukord on stabiliseerunud ja võrreldamatu 2004. aasta valimistega," lausus ta.

Rõivase sõnul tuleb palju valijaid hääletama kõigi kandidaatide ja erakondade vastu. "Selline võimalus on neil olemas ja seda kasutatakse, et demonstreerida heade valikute puudumist," lausus Rõivas.

Valimisi vaatlevate riigikogu liikmete hinnangul on paljud inimesed jätnud otsustamise viimasele hetkele. Eelkõige võib seda märgata endise oranži revolutsiooni koalitsiooni pooldajate puhul ehk nende seas, kes valivad Julia Tõmošenko ja president Viktor Juštšenko bloki vahel.

Kokku kandideerib valimistel 21 parteid ja valimisliitu. Oodatult pääsevad neist parlamenti Janukovitši juhitud Regioonide Partei, Julia Tõmošenko blokk ja president Juštšenko blokk Meie Ukraina.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing