Investeerimislaen sobib põhivara soetamiseks

Andres Kitter 03. oktoober 2007, 00:00

Laenusaaja omafinantseering projektis on tavaliselt 20-40%. Selle osa võib katta ka näiteks investeeringutoetuse arvel. Laenu tähtaeg ning tagastamise graafik sõltuvad investeeringu tasuvusperioodist. Samuti arvestatakse maksegraafiku koostamisel toetuste laekumistsüklit.

Laenu tagatiseks sobivad hüpoteek kinnisvarale (sh põllumaale) ja kommertspant muule varale, vajadusel lisatagatisena muud tagatised, näiteks käendus.

Sagedaseim takistus laenu tagamisel on põllumajandusettevõtja tagatisvara väärtuse ebapiisavus, kuna investeeringud on turuväärtusega võrreldes suured. Tagatisvara väärtust kahandab mõnikord ka vara spetsiifilisus ning selle madal likviidsus.

Varasemalt oli sellisel juhul võimalik taotleda laenule täiendavat tagatist Maaelu Edendamise Sihtasutuselt, kuid alates 2007. aasta 1. maist ei ole põllumajandustootjatel see enam võimalik.

Euroopa ühenduse uute suuniste tõttu on lisatagatise taotlemise võimalus ainult maapiirkonnas asuvatel mittepõllumajandusliku tegevusalaga ettevõtjatel.

Liisingfinantseerimine võimaldab paindlikult rahastada põllutöömasinaid, põllutööriistu ja farmiseadmed. Liisingfinantseerimise peamine eelis investeerimislaenu ees on tagatiste struktuur - liisingu puhul on tagatiseks soetatav tehnika ja täiendavaid tagatisi enamasti ei kaasata.

Kuna otsesed investeeringute toetused põllumajandustehnika soetamiseks üldjuhul praegu rakendatavad ei ole, siis on põllumajandusettevõtjal tavapärasest rohkem vajalik lähtuda oma investeerimisotsuste tegemisel muudest toetustest (pindalatoetus jms) ning nende laekumise hetkest.

Kliendi vajadusest sõltuvalt ja toetuste laekumise hetkest võimaldab SEB Ühisliising põllumajandusettevõtjal paindlikku maksegraafikut. Selline tagasimaksegraafik võimaldab näiteks kliendil soetada uue kombaini vastavalt hooajalisele vajadusele, tehes soetamishetkel suhteliselt minimaalse omafinantseeringu, toetuste laekumisel tasutakse omafinantseeringu teine pool.

Paindlikke lahenduste hulka kuuluvad ka sesoonsed maksegraafikud, mida põllumajandusettevõtja saab taotleda vastavalt oma äritsüklitele ja laekumistsüklitele.

Külvi- ja koristusperioodil tekkivate kulutuste finantseerimiseks on sageli kõige lihtsam võimalus lühiajaline laen, millega finantseeritakse hooajalisi kulutusi. Laenu tähtaeg on kuni üks aasta. Laenu tagastamine toimub tavaliselt saagi müügist saadavast tulust ning maksegraafik koostatakse saagi müügiperioodile vastavalt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:36
Otsi:

Ava täpsem otsing