Esmaspäev 16. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Peeglike, peeglike - mis saab Elcoteqist?

Tarvo Vaarmets 05. oktoober 2007, 00:00

Eilsest Danske Markets Equitiese hommikuülevaatest võib lugeda, et sealne analüütik Ilkka Rauvola on ka eestlastele üsna omase ettevõtte aktsia hinnasihi juba kolme euroni lükanud - seda just arvatavaid tulevikukahjumeid silmas pidades. Praegu kaubeldakse veel pealpool 4,5 euro taset.

"Elcoteqi äri kiratseb ettevõtte tahtmatuse tõttu tunnistada globaalseid muutusi mobiiltelefonide seadmete tootmisteenuste turul," kirjutas Rauvole investoritele. Ta tõi välja ka Elcoteqi huvipuuduse firmasse tõsiselt investeerida ning klientidest kaugenemise tehaste uutesse asukohtadesse viimise tõttu.

"Ettevõte on keerulises olukorras, millest meie nägemusel on raske välja tulla," seisis ülevaates.

Käesoleva aasta esimeses kvartalis kasvas elektroonikaseadmete tootmisteenuste haru eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 9,5%. Samal ajal kukkus Elcoteqi turuosa mulluselt 2,66%-lt 2,32%-le.

"Elcoteq kaotab suurt turuosa oma Aasia konkurentidele, kes suudavad klientidele pakkuda paremat teenusportfelli," selgitas Kaupthingi panga analüütik Michael Schroeder, kes annab aktsiale neutraalse soovituse ja hinnasihi seitse eurot.

Elektroonikaseadmete tootmisteenuste haru kiiremini kasvav segment on n-ö originaaldisaini tootmine, mis hõlmab endas nii toote disaini kui ka tootmist. Viimane kosus esimeses kvartalis dollarites mõõdetuna neljandiku võrra, eurodes aga 14%.

Originaaldisaini tootmine võtab kogu elektroonikaseadmete tootmisteenuste käibest endale juba 43,5%. Kuidas see Elcoteqiga seostub? Probleem ongi selles, et mitte kuidagi. Elcoteq ehitas 2002. aastal küll antud äri üles, kuid hoolimata tugevast globaalsest nõudlusest originaaldisaini tootmise järele tõmbas sellele kolm aastat hiljem vee peale.

"Probleemsed on olnud eriti viimased üks või kaks aastat - kliendid nõuavad aina rohkem ja rohkem teenuseid, n-ö täispaketti, aga Elcoteq ei ole suutnud seda pakkuda," täpsustas Schroeder, kelle hinnangul ei ole aktsia vaatamata märkimisväärsele langusele ettevõtte hetkeseisu arvestades kallis.

"Aktsia on tegelikult üsna atraktiivselt hinnatud. Probleem on selles, et me peame nägema konkreetset pööret enne, kui ostjad jälle turule tulevad," rääkis Kaupthingi analüütik. Schroeder peab Elcoteqi äri üleüldse vähe atraktiivseks selle kõrge riskitaseme ja madala marginaali tõttu.

"Pikaajalise investorina ei oleks ma sellise äri omamisest eriti huvitatud," märkis ta.

Optimismi oleks väga keeruline välja lugeda ka Handelsbanken Capital Marketsi analüütiku Karri Rinta jutust. Tema soovitus aktsiale on "müü", hinnasiht 5,5 eurot.

"Soovitus on oluline. Praegusel juhul oleme küll allpool minu sihthinda, aga ma ei näe ikka midagi, mis võiks asjad Elcoteqi jaoks paremaks muuta," nukrutses Rinta. Ta selgitas, et Elcoteq muutub üha vähem konkurentsivõimeliseks, kuna rivaalideks on suuremad ettevõtted, millel on rohkem ressursse, rohkem toodangut ja mis asuvad ka madalate kuludega regioonides nagu Hiina või India.

"Kui Elcoteq tahab kommunikatsiooniseadmete alal jätkata, peavad nad mingit moodi kasvama suuremaks. Minu arvates on neil väga raske jääda finantsiliselt tugevaks," viitas Rinta Elcoteqi oodatavatele viletsatele majandustulemustele.

Nii Michael Schroeder kui ka Karri Rinta näevad Elcoteqi jaoks väljapääsuna n-ö partneri leidmist ehk ülevõttu mõne Aasia konkurendi poolt. "Pankrotini on veel väga pikk maa, sest bilanss on korras ja sularahasüste lühiajaliselt ei vajata. On võimalik, et mõni Aasia konkurent võtab Elcoteqi üle," rääkis Schroeder,

kelle arvates võiks Elcoteq huvi pakkuda eelkõige tänu oma tugevatele kliendisuhetele Nokiaga. Mõlemad analüütikud tõid siin paralleele mobiilikorpuste tootja Perlosega, millele tegi ostupakkumise Taivani ettevõte Lite-On.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:05
Otsi:

Ava täpsem otsing