Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kalevi tehing ripub rahapaberi taga

Virge Lahe 11. oktoober 2007, 00:00

Finantsinspektsioon otsustas mitte kooskõlastada Rubla ja tema koostööpartnerite ülevõtmispakkumist Kalevi aktsionäridele, sest Rubla ei esitanud ettenähtud tähtajaks piisavalt tõendeid pakkumise rahastamiseks.

"Otsusega ei anna finantsinspektsioon hinnangut Rubla suutlikkusele tagada ülevõtmispakkumise läbiviimiseks vajalike finantsvahendite olemasolu tulevikus," toonitas finantsinspektsiooni turujärelevalve divisjoni juht Kristjan-Erik Suurväli.

Tema sõnul põhines finantsinspektsiooni keelduv otsus eelkõige asjaolul, et AS Rubla ei suutnud esitada ülevõtmispakkumise kooskõlastamiseks ettenähtud viieteistkümne päeva jooksul piisavat garantiid ülevõtmispakkumise täies mahus rahastamiseks.

"Ma ei oska midagi arvata selle otsuse kohta, ma pole kõikides asjades kõige targem. Minu asjatundjad tegelesid sellega," ütles eile hommikul Hongkongis viibinud Rubla suuromanik Kruuda. Tema kuulis inspektsiooni keeldumisest esimest korda telefoni teel. "Me saaksime selle pakkumisega hakkama küll," avaldas Kruuda endiselt veendumust. Ta lisas, et pakkumisest väikeaktsionäridele nad loobuda ei taha ning loodavad selle ikka ära teha.

"Finantsinspektsioon pidi õigusnormidele tuginevalt sellisel kuupäeval (9. oktoobril 2007) sellise otsuse tegema." Suurväli selgitas, milliseid nõudeid Rubla ei täitnud. Vajalik on kas panga garantii või kui raha on endal olemas, siis see peaks olema kuni ülevõtmistähtaja saabumiseni või pakkumistulemuste väljakuulutamiseni kontol blokeeritud.

"Tegime tihedalt koostööd, et tõendid Rubla finantsseisu kohta ülevõtmispakkumise läbiviimiseks oleksid piisavad," kinnitas Suurväli. "Eilseks selliseid tõendeid finantsinspektsiooni soovitud mahus esitatud ei oldud." Suurväli sõnul võis selleks olla erinevaid põhjuseid. "Need võivad olla ka suhteliselt objektiivsed, näiteks käimasolevad läbirääkimised," täpsustas ta.

Samuti ütles Suurväli, et menetlus praegu käib ja see ei katke. "Ülevõtja on väljendanud soovi pakkumine lõpule viia."

Kalevi õigusteeninduse juht Allan Viirma rääkis samuti, et suheldi tihedalt finantsinspektsiooniga ja küsimise peale esitati jooksvalt lisadokumente ning -andmeid. "Meie seisukoht on, et seda dokumenti, mis finantsinspektsioonile andis põhjuse mitte kooskõlastada, ei olegi kooskõlastamiseks vaja - oleks saanud ka ilma selleta," avaldas Viirma nördimust.

Küsimuse peale, kas Rubla võiks otsuse edasi kaevata, nentis Viirma, et täna otsus selle kohta, kuidas käituda, puudub.

"Küll aga võin kinnitada, et meie esimene eesmärk on ülevõtmispakkumise kooskõlastus finantsinspektsioonilt saada. Igasugused vaidlused seda aga ei kiirenda."

Allan Viirma isiklik arvamus oli, et finantsinspektsioon ei käituks mõistlikult, kui ülevõtmispakkumist üldse ei kooskõlastaks, eeldusel, et pakkumine vastab seadusest tulenevatele nõuetele, mis praegu enamjaolt ka vastab.

Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil nentis, et raske on kommenteerida, kuna pole täpselt teada, milliseid lisanõudmisi finantsinspektsioon Rublale esitas.

Danil on veendunud, et finantsinspektsioon ei saa väärtpaberituruseadusest tulenevat kohustuslikku ülevõtupakkumist lõplikult kooskõlastamata jätta, kui Rublal on valitsev mõju. "Ma küll ei mäleta, et Eesti finantsturuajaloos taolist juhtumit varem oleks olnud, et finantsinspektsioon keeldub suuromaniku valitseva mõju saavutamisel ülevõtupakkumist kinnitamast," oli Danil finantsinspektsiooni käitumise üle üllatunud.

Danil julgeb arvata, et antud seik mõjub lühemas perspektiivis Kalevi aktsiale halvasti. "Pigem karistab finantsinspektsioon oma otsusega neid väikeaktsionäre, kes tahaks oma aktsiatest lahti saada," tõdes Danil.

Ta arvas, et Rubla leiab täiendavaid tagatisi ülevõtupakkumise tegemiseks.

"Ma usun, et Rubla ei lähe sellele teele, pigem vähendab ta kontrolli Kalevis ja selle kaudu loobub. Usun, et neil on selge huvi jätkata," olid Danili sõnad.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing