Kas Hansapank oleks olnud luuser?

Tõnis Oja 12. oktoober 2007, 00:00

Eile Eesti Ekspressi vahel olnud investeerimispanga GILD Bankersi Eesti väärtuslikumate ettevõtete edetabeli võitja, Hansapanga väärtuse kasv oleks alates 2005. aasta algusest enamiku teiste börsiettevõtete kasvule selgelt alla jäänud.

Hansapanga turuväärtuseks hindab GILD selle aasta alguse seisuga 89,1 miljardit krooni, mis on 71 protsenti kõrgem kui vahetult enne Swedbanki ülevõtmispakkumist ja 33 protsenti kõrgem lõplikust pakkumisest aktsiahinnaga 211,23 krooni aktsia eest.

Ettevõtte väärtuse kasvu poolest jääks Hansapank aga GILDi edetabelisse mahtunud seitsmest praegusest börsiettevõttest, mis olid börsil ka 2005. aasta veebruaris, paljudele alla. Kümne enamkaubeldava aktsia hinnaliikumist peegeldava Äripäeva indeksi väärtus kerkis alates Hansapangale ülevõtmispakkumise tegemisest kuni selle aasta alguseni pea kaks korda. Enim kallines sama ajavahemiku jooksul Baltika, mille turuväärtus kerkis 14 korda. Tallinna Kaubamaja turuväärtus kallines sama aja jooksul 5,3 korda, Merko Ehituse ja Saku Õlletehase väärtused kaks korda. Ainsa ettevõttena Eesti suuremate seast on oma väärtust kaotanud Norma, mille turuväärtus on kadunud viiendik.

Tagantjärele tark olles on tuhandetel Hansapanga aktsionäridel hästi läinud, et Swedbank kaks ja pool aastat tagasi Balti riikide suurima finantsettevõtte jõuga üle võttis. Seda kinnitab ka Swedbanki aktsia hind, mis samal ajavahemikul kerkis 44 protsenti. Moodustas ju Hansapanga eelmise aasta kasum Swedanki omast kolmandiku.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:06
Otsi:

Ava täpsem otsing