Annus taandagu ennast nõukogust

ÄP 17. oktoober 2007, 00:00

Anname Toomas Annusele nõu: taandada ennast uurimise ajaks Merko nõukogu esimehe kohalt. Sellega säästaks ta Merkot kui firmat ja kaasaktsionäre.

Me ei tea, kui palju on altkäemaksu andmise kahtlus seotud Toomas Annuse enda isikuga ja kui palju ehitusfirmaga. Selle peab välja selgitama kaitsepolitsei uurimine.

Samas jääb Toomas Annus Merko juhtfiguurina uurimise ajaks avalikkuse teravdatud tähelepanu alla. Kui ta taandaks ennast nõukogu esimehe kohalt, ütleks ta sellega meie arvates nii:

"Kahtlus altkäemaksu andmises on äärmiselt tõsine asi. Et minu isiku ümber lahvatanud skandaali ja ehitusfirma Merko vahele ei pandaks võrdusmärki, taandan ennast uurimise ajaks nõukogu esimehe kohalt. Küll olen ma Merko suuraktsionär ja jään selleks edasi."

Tõsi, ennast taandades võidaks arvata, et Annus tunnistab kahtlused põhjendatuks. Ent madalam profiil ei too kunagi kahju, olgu asjad üht- või teistpidi.

Merko suuraktsionärina, kelleks ta ka jääb, peaks ta olema maksimaalselt huvitatud sellest, et see juhtum teeks Merkole minimaalset kahju. Ent seda suurem oleks Annuse triumf, kui uurimine ei tuvastaks altkäemaksu andmist.

Uurimise ajaks taandamine poleks peitupugemine - kui selle juurde käib maksimaalne avatus suhetes pressiga. Oluline on mitte tekitada muljet, et teda süüdistatakse alusetult ning tegemist võib olla poliitilise mänguga.

Milles võidakse Annust kahtlustada? Eelmisel laupäeval Kuku "Keskpäevatunnis" tõi Hans H. Luik näite Tallinna linnavalitsuse konkurssidest, kus koolimajade renoveerimisel osalesid Sõõrumaa-Kruuda tandem ning Merko. Merko dokumendid olid puudulikult vormistatud. Teisel konkursil olid jälle samad osavõtjad, ent seekord olid dokumendid puudulikult vormistatud teisel osapoolel ning võitis Merko.

Õhku sai visatud küsimus, kas puudulik vormistamine juhtus kaks korda kogemata või sihilikult. Episood võiks kaitsepolitseile huvi pakkuda.

Kõige õigem oleks Annusel ära rääkida, millest tulenevad kaitsepolitsei kahtlustused tema vastu. Rahulikult, detailselt. Kui ta seda suudaks, oleks avalik arvamus relvitu, tekiks maaslamaja mittelöömise efekt.

Taandamise vastu räägib, et pole selge, millal ja kas üldse süüdistus esitatakse. Võimalik, et enne konkreetset süüdistust on vara tegutseda. Ent pärast süüdistust on juba hilja.

Merko aktsia lõpetas eilse börsipäeva pea neljaprotsendise tõusuga. Usalduskrediit investorite silmis pole kadunud, kuid seda annab aruka käitumisega kindlustada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing