Kolmapäev 18. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Endla trupp otsib sõjast kangelast

Ülle Hallik 26. oktoober 2007, 00:00

"Mulle õudselt meeldib see nipp, et tüki pealkiri on "Kangelane"," räägib lavastaja Kalju Komissarov. Pärast pea kolme tundi saalis istumist saab vaataja aga aru, et kangelast kui sellist laval polnudki.

Ajaloost, mis pronkssõduri abiga tänasesse päeva ulatub, on teada eestlaste rahvuslik traagika - suurriikide vahelisse maadejagamisse kisti siinseid poegi meelevaldselt. Kuhu rindele keegi sattus, sõltus pigem sünniaastast kui maailmavaatest.

Ka "Kangelase" keskmes olev perekond sümboliseerib sama saatust. Koolipoiss Tõnu vennad mobiliseeritakse sõtta üks Stalini Nõukogude Liidu ning teine Hitleri Saksamaa poolele. Kuigi vanemad saadavad noorima poja sõjakeerise eest üle lahe metsatöödele, otsustab Tõnu koos teiste noortega Soome armee Eesti rügemendi ridadesse astuda. Poiste jaoks on see kolmas tee, kuna nii saab üheaegselt võidelda kommunistliku ja faðistliku reþiimi vastu ning Soome vabaduse ja Eesti au eest.

Sõdureid kummitavad võõras sõjas nälg, koduigatsus, põhjamaa pakane ja surm….Kas soomepoisid jõuavad koju ning mis on samal ajal juhtunud kodumaal? Kivastiku näidend viib vaatajad läbi naeru ja nutu kooli ajalootundi, heinale, põgenikepaati, suusatrenni ja lahingutesse. Õhku jääb aga küsimus: kas sõjas üldse saab olla kangelasi?

Lavastaja Kalju Komissarovi sõnul on tal side sõjaga kogu aeg olnud: punaarmeesse mobiliseeritud isa pidi Velikije Luki alla oma jala jätma. See tähendas, et temaga sõja järel kohtunud ja abiellunud ema pole kunagi abikaasaga tantsida ega ükski nende neljast lapsest isaga joosta ja palli taguda saanud.

Siiski oli ta kindel, et aasta tagasi oleks ta pakkumise sõda lavastama hakata tagasi lükanud.

"Endla teater pakkis selle "marutaudivastase seerumi" väga ahvatlevasse paketti," muigab Komissarov.

Kõik tema eelmise lennu lõpetanud näitlejad on alanud hooajast töö Pärnu teatris ning kui tuli palve "oma lastega" tükk teha ja nad n-ö suurele tänavale aidata, oli vastus kindel "jah". "Nendega võin ükskõik mida teha, "Ðvejki" või "Marizat"," kinnitab Komissarov.

Mart Kivastik on "Kangelase" kirjutanud Endla teatri tellimusel ja spetsiaalselt noori Viljandist tulnud näitlejaid silmas pidades.

Kalju Komissarov hindab autori tööd eelkõige sellepärast, et sinna on sisse kirjutatud "see eestlase idiootne huumor, tänu millele üldse vist elus oleme".

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:50
Otsi:

Ava täpsem otsing