Euroopa soosib luusereid

Wayne Crews 21. november 2007, 00:00

Euroopa esimese astme kohtu otsus kinnitada Euroopa Komisjoni Microsoftile 2004. aastal määratud trahv ja sanktsioonid õigustab EK vahelesegamist konkurentsipoliitikasse. Inteli viis aastat kestnud uurimine võib samuti lõppeda karmide karistustega. EL ei tohiks juubeldada - triumf USA suurfirma üle on näiline.

Itaalia kaubandusminister Emma Bonino märkis otsust kommenteerides, et just Microsoft toob meelde, milleks on USA võimeline. Euroopas pole Bonino meelest võrreldava tähtsusega ettevõtet tekkinud, sest "me pole suutelised looma selle õitsenguks soodsaid tingimusi".

EK lähenemine konkurentsipoliitikale ei vii edasi. Microsoft ja Intel on monopolivastase poliitika eriti sobimatud sihtmärgid - reguleerijad ei suuda liikuda internetiajastu kiirusel.

Monopoliseerimise ja kaubanduspiirangute takistamise asemel on monopolivastane reguleerimine uues majanduses vana tööstuspoliitika uus nägu, mis võimaldab bürokraatidel manipuleerida näitajatega ja soosida ettevõtteid, mis neile armsamad kui tarbijaile. Et ametnikud ütlevad Microsoftile, kuidas tarkvara toota, toob kasu vaid Microsofti konkurentidele, mitte konkurentsile.

Euroopa konkurentsiseadus lubab riigil sekkuda, suurendades ebakindlust, kahjustades jõukuse loomist ja tarbijate heaolu. Efektiivseid ettevõtteid karistatakse edukuse eest, säilitades normatiive, mis eeldavad neilt konkurentide kaisutamist.

Miljardites dollarites trahvide määramine suurimaile rikkuseloojaile pole tee, mida mööda Euroopa peaks minema. Euroopa peab Microsoftid ja Intelid panema end tundma koduselt Brüsselis, Pariisis ja Berliinis, mitte muutuma poliitiliseks turuliidriks, kes toodab luusereile kaasatundvaid kohtuotsuseid.

P Project Syndicate; www.project-syndicate.org

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing