Sandikopika eest autosid müüma

Sten-Aleks Pihlak 22. november 2007, 00:00

Vaadates Eesti suuremaid kasutatud autode müüjaid, siis leitakse endale abikäsi alates 1764 kroonist kuus. Üldiselt piisab truu töömesilase hoidmiseks ka 6000 kroonist.

"Noh, nad töötavad ka mujal, ainult selle palgaga praegu ei ela. Mujal teevad nad ka sellist tööd ja haltuurat," rääkis Armiger OÜ omanik Armen Nadarjan, kelle töötajate keskmine palk oli mullu 5944 krooni. Nadarjani sõnul ei saanud ta suuri palku lubada, sest teeb enamiku tööst ise. "Müük ja kõik käib läbi minu. Need on lihtsalt nagu abimehed. Noh, käivad võtmega edasi-tagasi."

"Meil on siin vahetustega töö, nad on siin nii vähe kohal," rääkis kaubikuid müüva Rotal-Kaubanduse OÜ omanik Margus Alas, kes maksab palka keskmiselt 6847 krooni. "Üks kodanik võtab enamiku rahast komandeeringutasudest ja teda pole Eestis üldse paigal."

Poole kohaga töö tõi põhjuseks ka Agent Auto omanik Alexander Kolpakov, kelle ettevõttes kujunes keskmiseks kuupalgaks aasta tagasi 2278 krooni. Kolpakovi sõnul saavad tema müügimehed teenida ka isiklike autode müügist.

Agent Auto müügiesindaja Andrei Burov, kes enda sõnul on firmas töötanud vaid ühe kuu, rääkis, et käib kohal vaid mõnel päeval paariks tunniks. "Tulen siia ainult paariks-kolmeks tunniks päevas, kui vaja on. Muidu praegu õpin," rääkis 1963. aastal sündinud Burov, kelle sõnul tuleb raha juurde oma autode müügist. "Mul on siin praegu kaks enda autot, mida saan müüa. Elan siin lähedal ja kui helistatakse, et on tarvis abi, tulen kohale. Platsil ma eriti ei ole."

A2-Autowelt OÜ nõukogu liikmele Priit Maanurmele jääb aga isegi 6000 krooniga töötaja leidmine mõistmatuks. "Kui saaksin maksta töötajatele 6000 krooni, siis oleksin väga rahul, aga selle palgaga ei tule ju kedagi," sõnas Maanurm. "Löö CV lahti, vaata, mis hinda küsivad juba 18aastased tütarlapsed sekretärikoha eest. Kuidas täisjõus mehed sellega toime suudavad tulla?" Maanurme firma keskmine palk oli mullu üle 19 000 krooni. Samuti jäi talle mõistmatuks, kuidas suudab keegi sadakonda autot pea üksinda hallata.

"See on absoluutselt välistatud," kinnitas Maanurm. "Meil jääb vahest viiest müügimehestki väheks. Kui sa üksinda teed seda kõike, kas paned siis putka väravad üldse kinni, kui keegi tahab proovisõitu teha?"

Kõigi autofirmade omanikud lükkasid ümber ümbrikupalga kahtluse ja kinnitasid, et kõik maksud on makstud ausalt ja avalikult.

Praktikale tuginedes saab väita, et tegevusaladel, millel toimub arveldamine valdavalt sularahas, on maksude tasumisest kõrvale hoidumine levinum. Peame riskiks äriühinguid, kes deklareerivad tunduvalt madalamaid väljamakseid töötajatele kui tegevusalal ja piirkonnas tavapärane või ratsionaalne.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:11
Otsi:

Ava täpsem otsing