Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Reovee väikepuhasti Biofix

Teet Reier 03. detsember 2007, 00:00

Linnades ja asulates on olemas kanalisatsioonivõrk, kuhu reovesi voolab, sealt jõuab see edasi reoveepuhastusjaama, kus vesi puhastatakse ja loodusesse tagasi lastakse.

"Kui aga sellist võimalust ei ole (väikesed külad, eraldipaiknevad majapidamised, suvilad) tuleb probleem endal lahendada. Traditsiooniliselt on seni oma majapidamises reoveest püütud lahti saada lihtsalt ja odavalt, samas loodusele just mitte kõige soodsamate meetoditega," räägib ASi Fixtec tegevdirektor Mait Põldemaa.

Põldemaa sõnul reovesi kas immutatakse eelnevalt puhastamata otse pinnasesse või juhitakse kraavi, ojja, järve. "Loodusele ei ole see just kõige sobivam lahendus. Parimal juhul kogutakse siiski oma majapidamise reovesi mahutisse ja veetakse sealt paakautoga puhastamiseks reoveepuhastusjaama," lisab ta.

Tasapisi muutub keskkonnakaitseline seadusandlus Põldemaa ütlust mööda ka hajaasustuse reovee käitlemise suhtes karmimaks. "Näiteks Soomes võeti 2004. aastal vastu seadus, mis nõuab kõikidele omamajapidamistele (eramajad, suvilad jt) bioloogilise reoveepuhasti paigaldamist. Samamoodi muutub karmimaks seadusandlus kogu maailmas ja tõenäoliselt ka Eestis."

Sellest lähtudes alustas Fixtec 2003. aastal väikeobjektidele mõeldud kompaktsete bioloogiliste reoveepuhastite väljatöötamist. 2006. aastaks oli arendustöö jõudnud nii kaugele, et otsustati puhastile ja seal kasutatavale tehnoloogiale taotleda üle Euroopa Liidu aktsepteeritavat toote CE-märki, mis annab tarbijale garantii toote usaldusväärsuse kohta.

"Katsetamine kestis välismaal ligi aasta ja lõppes seadme jaoks edukalt. Meie välja töötatud puhasti sai 2007. aastal CE-märgi. Eestis on see esimene selle valdkonna kohalik toode. Arendustöö käigus sai puhasti endale nimeks Biofix," selgitab Põldemaa.

Kompaktsed väikepuhastid Biofix 1 ja Biofix 2 on klaasplastist või polüetüleenist valmistatud mahutid, mille sees on reovett mehaaniliselt puhastav eelsetiti, neljakambriline bioreaktor ja järelsetiti.

"Puhastus on kas kahe- või kolmeastmeline. Kahe astme korral puhastatakse reovett mehaaniliselt ja bioloogiliselt, kolmas aste on keemiline järelpuhastus. Jämepraht ja heljum püütakse kinni eelsetitis ning biopuhastus toimub täidisega aerotanki põhimõttel toimivas bioreaktoris. Tehases täielikult komplekteeritud puhastit on lihtne, kiire ja odav paigaldada," selgitab Põldemaa.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:40
Otsi:

Ava täpsem otsing