Üliõpilased võitlevad õppemaksu tõusuga

Anne Oja 11. detsember 2007, 00:00

"Oleme seisukohal, et ülikoolid tõlgendavad seadust (ülikooliseadust - toim.) liiga kergelt. Õppemaksude tõstmine uutele üliõpilastele üle 10 protsendi ei ole õige," ütles Tallinna Ülikoolis haldusjuhtimist õppiv Veldre.

EÜL on ülikoolide tegutsemise kohta küsinud ka ekspertide arvamust. Liitu esindav Paul Varuli Advokaadibüroo on seisukohal, et määratust suurem tasude tõstmine on seadusevastane. Üliõpilased kavatsevad oma õiguste kaitseks pöörduda õiguskantsleri poole.

Tallinna Ülikooli (TLÜ) õppeprorektor Heli Mattisen ütles, et õppemaksude hüppeline hinnatõus mõjutab vaid tuleval sügisel alustavaid esimese kursuse tudengeid.

"Tallinna Ülikooli senat otsustas juba oktoobris-novembris kehtestada uued õppemaksud neile, kes tuleval aastal ülikooli astuvad," selgitas Mattisen. Seda tehti nii varakult seetõttu, et oleks piisavalt aega tulevasi tudengeid informeerida ja noortel omakorda oma vanemaid rahakoti kergendamiseks ette valmistada.

Keskmiselt kallineb bakalaureuseõpe Tallinna Ülikoolis 15 protsenti ja magistriõpe 10 protsenti.

Õppemaksu tõus on tingitud inflatsioonist, riikliku koolitustellimuse rahastamise suurenemisest 30 protsendi võrra ja ülikooli, haridusministeeriumi ning ametiühingu kolmepoolsest kokkuleppest tõsta õppejõudude miinimumpalka.

Tartu Ülikool õppeprorektor Birute Klaas ütles, et ülikoolide ja EÜLi vahelise konflikti põhjustas õppemaksu tõusu lubava seaduse erinev tõlgendus.

"Seaduses ning üliõpilastega sõlmitud lepingutes on kirjas, et ühelt kursuselt teisele minnes ei tõuse õppemaks üle 10 protsenti. Samas ei ütle seadus midagi selle kohta, millise õppemaksu tohib kehtestada tulevastele tudengitele," rääkis Klaas.

Eesti Maaülikooli üliõpilasesindus liitub üliõpilaskondade esimehe Silver Kuusiku sõnul üliõpilasesinduste avaldusega.

"Kuigi meil Maaülikoolis on asjad kontrolli all ja õppemaksud ei ole palju tõusnud, kavatseme Eesti Üliõpilaskondade Liidu pöördumisega liituda," sõnas Kuusik.

Kuusiku sõnul toetavad nad teisi tudengeid selleks, et ebavõrdsust ära hoida.

TLÜ üliõpilaskonna juhatuse esimees Joonas Pärenson avaldas lootust, et õiguskantsler olukorra lahendab ja üliõpilased ei pea küsimusega pöörduma kohtusse.

"Õigushinnangu põhjal on seaduses ruum seda erinevalt tõlgendada täiesti olemas. Kuna aga tõlgendatakse tavaliselt tõlgendaja kasuks, siis praegusel juhul kaotab tudeng," märkis Pärenson.

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) üliõpilasesinduse juhatuse esimees Oliver Kallase sõnul toetavad ka nemad pöördumist õiguskantsleri poole. "TTÜs ei ole sel aastal tõus olnud üle 10 protsenti," rääkis Kallas.

"Oleme kavaga liitunud, kuna on selgust vaja, et tulevikus ei tekiks küsimust, kui palju tõsta tohib," selgitas Kallas oma toetust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing