Avastati Maa poole teel olev asteroid

02. jaanuar 2008, 12:53

Teadlased on avastanud Maa poole teel oleva
asteroidi, mis kokkupõrke korral tekitaks kahe kilomeetrise läbimõõduga kraatri
ning pühiks elu minema 6000 ruutkilomeetri suuruselt maa-alalt.

Asteroid on 130-meetrise läbimõõduga ning liigub kiirusega 70 000 kilomeetrit tunnis. Kui selline suur kivi Maaga kokku põrkaks, oleks tulemuseks häving, kirjutas Austraalia uudisteportaal The Age.

Nime VK184 kandev asteroid on praegu Maast 90 miljoni kilomeetri kaugusel ning võib Maaga kokku põrgata aastal 2048. Asteroid on saanud kosmiliste kokkupõrgete ohtu hindaval Torino skaalal hinde üks, mis tähistab üsna ebatõenäolist kokkupõrget, mille puhul pole avalikkusel mingit põhjust muretseda. Hinne kümme tähistab kindlasti toimuvat kokkupõrget, mis viib globaalse kliimakatastroofini. Veel ükski siiani avastatud käesoleval sajandil Maani jõudvatest objektidest pole nullist suuremat hinnet saanud.

Eksperdid loodavad, et kui VK184 trajektoori kohta kogutakse rohkem infot, võib ka selle asteroidi Torino skaalal ümber hinnata nullile ning kindlalt öelda, et Maale mingit ohtu pole.

"On täiesti võimalik, et põhjalikumate uuringute käigus selgub, et kokkupõrke oht on nullilähedane,” ütles Austraalias Coonabarabranis töötav astronoom Gordon Garradd, kes on avastanud arvukalt asteroide. Ta lisas, et VK184 on jälgitud vaid 35 päeva jooksul. Arvesse võttes tema kaugust Maast ning Maa lähedusse jõudmise pikka aega, on täpsema info jaoks vaja rohkem uuringuid.

NASA Maa-lähedaste objektide programmi kodulehe andmetel liigub VK184 kiirusega 19 kilomeetrit sekundis. Võimalus, et ta tabab 2048. aastal Maad, on 1:3030 vastu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2008, 12:52
Otsi:

Ava täpsem otsing