Kui Luksemburg? Ei, Eesti olgu Eesti

ÄP 04. jaanuar 2008, 00:00

Meediamagnaadi Steve Forbesi intervjuu eilses Äripäevas mõjus palsamina Eesti majanduse käekäigu pärast muretsevatele hingedele - Forbesil on tulumaksureformist peale alati hea sõna Eesti jaoks varuks. Meeldiv, et mees, kes seab Eestit eeskujuks USAle, propageerides seal proportsionaalse tulumaksu ideed, näeb ka Eestit rikkaimate riikide hulgas. Nagu Eesti peaminister Andrus Ansipki.

Selleks peab Eesti Forbesi sõnul suutma jääda "majandusliku toiduahela" tippu ning hoiduma muutumast tavaliseks ELi heaoluriigiks, üheks teiste seas.

Äripäev on selles Forbesiga täiesti nõus. Märke Eesti muutumisest igavaks-tavaliseks Euroopa riigiks võib näha juba mullu suvest saadik. Majanduse aeglustumine ei olnud ega ole meie meelest kriis, vaid stabiliseerumise märk. Stabiilsusest stagnatsioonini pole aga pikk maa, eriti kui arvestada, kui kiiresti läbib Eesti seda arenguteed, mida lääne heaolumaad on aastakümnetega läbi käinud.

Soovitasime mullu septembris ja soovitasime Eesti valitsus(t)el välja tulla sama pöörase ideega, nagu oli investeeringute tulumaksuvabastus, et olla jätkuvalt magnet ja meelitada siia välisinvesteeringuid, mis majanduse tippvormis hoiaks.

Hullud ideed ei teki tavaliselt tellimise peale - midagi uut ja huvitavat pole suutnud keegi pakkuda. Forbes nimetas intervjuus mitut asja, mis aitaks meid tipus püsida: tootva majanduse asemel rohkem teenustel põhinevat majandust, pikaajaline hariduskava, sh koostöö USA ülikoolidega, meditsiiniturism. Sarnased mõtted liiguvad siingi, aga aitäh.

Forbesi meelest peaksime nägema end Hongkongi, Singapuri või Luksemburgina, uurima Iirimaal tehtut. Olemegi õppust võtnud. Kuid teistest saame eristuda ikkagi ja eeskätt endaks jäädes, olles ja tegutsedes nagu Eesti. Ehk tehes seda, mille poolest oleme juba erinevad ja mis meile ka edu-tuntust toonud - jätkates maksureformi ning hoidma küünte ja hammastega kinni oma investeeringute tulumaksuvabastusest.

Eesti ei lähe ju Euroopa Kohtusse jutuga, et Prantsusmaal on põllumajanduse jaoks liiga hea kliima, aga meil mitte. Eesti peab looma endale ise eeldused majanduse arenguks. Ja siin on vahe sees - prantslased võivad sama teha, meie paremat ilma endale valida ei saa.

Rahuldumine praeguse olukorraga oleks sama, kui Matti Polli visanuks pärast Sylvesteri müüki jalad seinale. Kuid tema sukeldus uude ärisse ja nüüd juba soetab miljardi krooniga kaks uut laeva.

Muidugi ei pea Eesti riik laevu kokku ostma hakkama, vaid olema sama aktiivne ja mitte jääma ennast lohutama jutuga stabiilsuse saavutamisest. Järsem tulumaksumäära alandamine annab majandusele uut hoogu - teame omast kogemusest. Ka üks Forbesi hea sõna on rohkem väärt kui protsenthaaval maksumäära vähendamine.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:15
Otsi:

Ava täpsem otsing