Eksperdid: põhi tuleb aasta esimeses pooles

Mariliis Pinn 09. jaanuar 2008, 14:32

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi
pressikonverentsil tutvustas konjunktuuriinstituut lähema kuue kuu prognoose,
mille kohaselt majandustsükli langusfaasi sügavpunkt saabub juba 2008. esimesel
poolel.

Konjunktuurinstituudi juhtivteadur Leev Kuumi sõnul näitab ekspertide koostatud majandusilma temperatuuri mõõtmiseks kasutatav kraadiklaas langust. „2007. aasta neljandaks kvartaliks oli majandus jahtunud 9lt, (mis on maksimum, toim) 6,5ni (hea ja rahuldava vahel). See on nagu ilma jahenemine, mis ei meeldi inimestele, majanduse jahenemine ei meeldi ettevõtetele, mõni jääb haigeks või saab koguni surma,“ seletas teadur, kelle sõnul on instituut suutnud seni hästi tulevikku prognoosida.

Ekspertidest koosneva rühma prognoosi kohaselt 2008. aasta esimesel poolel majanduseolukorra hinnang langeb 3,8 punktini, mis tähendab et majandus ei kasva. „Langus trend on, aga see kergelt tagasi pöörduv,“ lisas Kuum.

„Kui majanduskavu aeglustumine toimub eratarbimise arvelt, siis tuleb sellega meeleldi leppida, eriti kui selle taga on väiksem ja mõislikum laenamine. Väga kahju kui selle taga oleks ekspordi vähenemine. Loodame, et sisenõudluse langus annab tõuke ekspordiks,“ avaldas mees arvamust. Kuumi mõtteid kinnitavad ekspertide hinnangud, kellest 50% ennustas kuue kuu pärast senisest suuremat ekspordi mahtu, 31% arvates jääb ekspordi maht samaks ja vaid 19% ennustas selle kahanemist.

Majandusprobleemidest paistis küsitluses enim silma kvalifitseeritud tööjõu puudus, mille raskusastet hinnati 7,6 punktiga 9st, järgmiseks jäi inflatsioon, mille raskusaste tõusis 2006. aasta juunis läbi viidud küsitlusega võrreldes enam kui kahekordselt 7,3 punktile.

„50% eksperte arvab, et 2008. aasta I pooles tuleb majandustsükli langusfaasi sügavpunkt. Minu meelest on tegu hästi optimistliku arvamusega. Kui see nii toimub, siis Eesti majandus on näidanud, et on võimekas ümberstruktureerija,“ lisas teadur. 37% küsitletud ekspertidest ennustas madalseisu saabumist selle aasta teisel poolaastal ning 13% alles 2009. aastal.

Valdav enamus küsitletud ekspertidest arvab, et majanduslanguse süvapunktis majanduslanguste ei tule, vaid 19% vastanutest leidis, et kasv võib olla miinusmärgiga ühel kvartalil.

Prognoosis usuvad 20 % küsitletutest, et aktsiahinnad tõusevad, 47% ekspertidest leiavad, et hinnad jäävad umbes samaks ja 33% ootab aktisaturgude langust.

Kuumi sõnul tuleb täiesti normaalne aasta. „Inimesed võivad loota palga tõusule, kuigi mitte 20 protsendilisele vaid vähem. Arvame, et tagasihoidlikult on käivitumas struktuuri muudatused ja majandus kohandub,“ lisas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. January 2008, 15:12
Otsi:

Ava täpsem otsing