Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kolumbus tõi Ameerikast Euroopasse kingiks süüfilise

15. jaanuar 2008, 13:56

Hispaania maadeavastajate poolt
Põhja-Ameerikasse viidud haigused tõid kohalike hulgas kaasa miljoneid
surmajuhtumeid, aga teadlaste arvates liikusid haigused kahepoolselt. Christoph
Kolumbus tõi Euroopasse süüfilise.

Ajakirja Public Libary of Science Neglected Tropical Diseases eilses numbris väidavad Emory ülikooli geneetikud, et süüfilist põhjustava bakteri treponema 26 geeniliini uurimine lubab väita, et tänapäevased süüfilisetekitajad on lähisugulased nendega, mida on leitud Lõuna-Ameerikast, kirjutas Wired.

See lisab tuld neile, kes on toetanud nn süüfilise Kolumbuse-teooriat, mille järgi jõudis suguhaigus Euroopasse koos Kolumbuse mereretkelistega. Selle teooria vastased väidavad, et haigus oli Euroopas juba varem. Seda tõestavad 14. sajandist pärit luustikud ühes Inglise kloostris.

Niisiis ei ole debatt eilse artikliga veel lõppenud. Üks on kindel: süüfilis levis Euroopas peaaegu pandeemiliselt alles pärast seda, kui Kolumbus oli tagasi jõudnud.

Originaalselt oli see haigus väga raske kuluga ning tõi kaasa rohkesti surmajuhtumeid. Kuid seejärel võttis haigus palju märkamatuma kuju – endiselt tappev ning nõdrameelsust põhjustav, kuid peaaegu ilma mingite selgete sümptomiteta. See muutus võimaldas koos sõdadega süüfilisel kiiresti levida kogu Euroopas.

Paljud Euroopa ajalugu kujutanud isikud põdesid seda haigust, võimalik, et mõne mõttedki hullud mõtted nende peades olid just haigusest põhjustatud. Süüfilist põdesid Ivan Julm, Friedrich Nietzsche, paavst Aleksander VI, Benito Mussolini ja Adolf Hitler.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2008, 13:55
Otsi:

Ava täpsem otsing