Langi reformiplaan kihutab ametnikke vaiksele ringkaitsele

17. jaanuar 2008, 07:42

Justiitsminister Rein Lang viib täna
valitsuse ette avaliku teenistuse uued põhimõtted, mis vähendavad tuhandete
riigiteenistujate privileege ning on esile kutsunud ametnike vaikse, kuid seda
kindlameelsema vastuseisu.

Valdavalt anonüümsust palunud ametnikud tunnistavad muudatuste vajalikkust, leides samas, et nende hüvede kallale ei tohi mingil juhul minna, mitmes riigiasutuses tuntakse hirmu, et reformi tõttu jäävad nad ilma töötajatest, keda on ametis hoidnud just ametnike soodustused, kirjutas Postimees.

Langi juhtimisel loodud avaliku teenistuse seaduse moderniseerimise kontseptsioon arvab enamiku praegusest

29 000st riigi- ja omavalitsuste ametnikust nende kilda, kelle tööelu hakkab käima töölepinguseaduse alusel. Sõelale jäänud 5000–6000 ametnikku kaotaksid aga tööstaaži, keeleoskuse ja akadeemilise kraadi eest ette nähtud magusad lisasummad.

Plaanitav uus palgasüsteem kaotab lisatasudest kokku kombineeritud töötasud, jättes alles põhipalgast ja individuaalsest lisatasust koosneva lõpp-palga.

Raasiku vallavalitsuse vallasekretär Gunnar Nuuma meenutas oma eelmist töökohta rahandusministeeriumis, kus ta lõplik palk kujunes umbes neljast komponendist.

«Selguse huvides on kindlasti parem, kui on üks palk, ent tuleb vaadata, kas see toob inimesele kaasa palga suurenemise või vähenemise,» rääkis Nuuma. Tema hinnangul oleks suhteliselt ebaõiglane võtta ära teenistusaastate tasu riigile lojaalsetelt inimestelt, kes on pikki aastaid riigi või kohaliku omavalitsuse heaks töötanud.

«Aga on selge, et tihti makstakse lisatasusid ebareaalsete asjade eest. Kui inimene oskab hispaania keelt, ent töö juures ta seda ei kasuta, siis pole see põhjendatud,» leidis Nuuma.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2008, 07:41
Otsi:

Ava täpsem otsing