Vähki uuriva firma eest makstakse 15 miljardit

17. jaanuar 2008, 14:27

Idee, et kõigi kasvajate taga on
kahjustatud tüvirakud, on toonud alles 2004. aastal loodud USA
biotehnoloogiafirmale OncoMed Pharmaceuticals 1,4 miljardi dollari (ligi 15
miljardi Eesti krooni) suuruse ostupakkumise farmaatsiahiiult
GlaxoSmithKline.

Tegu on suurima summaga, mis eales on makstud prekliinilise biotehnoloogiaettevõtte eest ja seda vaatamata asjaolule, et OncoMedil pole ühtki toodet, mis oleks isegi lähedal turule jõudmisele, kirjutas Eesti geenikeskus San Francisco Business Timesi vahendusel.

Küll on OncoMed välja töötanud terve rea monokloonseid antikehi, mille sihtmärkideks on kindlates kasvajates esinevad kahjustatud tüvirakud. Lepingu järgi omandab GSK õigused neist neljale, millega plaanitakse peatseid kliinilisi katseid.

OncoGeni ühe asutaja, Michael Clarke’i sõnul selgitab kahjustatud vähitunnustega tüvirakkude olemasolu, miks kasvajad taastekivad sageli pärast nende eemaldamist keemia-, kiiritus- või kirurgilise raviga. Clark toob välja analoogia võilillega, mille puhul pärast maapealse nähtava osa eemaldamist kasvab terve taim maa-alusest nähtamatust osast uuesti tagasi.

Ostuhind makstakse välja viie aasta jooksul kindlate teetähiste saavutamise järel. Nii GSK kui OncoMed on nimetanud tehingut oluliseks mõlemale osapoolele.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2008, 14:19
Otsi:

Ava täpsem otsing