Inimesed algatasid Maa ajaloos uue ajajärgu

24. jaanuar 2008, 13:23

Inimtegevuse tagajärjel on Maa niivõrd
palju muutunud, et Briti geoloogide arvates võiks kuulutada Holotseeni ajastiku
lõppenuks ning nimetada alanuks uus ajajärk – Antropotseen.

Holotseen on geoloogilise ajaarvamise viimane ajastik, mis kestab tänaseni. Holotseen algas pisut enam kui 10 000 aasta eest ehk pärast viimast jääaega.

Leicesteri ülikooli teadlased eesotsas Jan Zalasiewicz’iga kirjutasid oma uurimuses, et Nobeli auhinnaga pärjatud keemik Paul Crutzen arvas juba 2002. aastal, et Holotseeni võiks lõppenuks lugeda ning Antropotseeni välja kuulutada. Selle põhjuseks on järjest suurenev inimkond oma majandusliku tegevusega, mis on globaalset keskkonda niivõrd palju muutnud, kirjutas News Daily.

Teadlased väidavad, et on nüüdseks kogunud piisavalt andmeid näitamaks, et Maad enne ja pärast tööstusrevolutsiooni ei saa kuidagi lugeda samasse ajajärku kuuluvaks. Inimkond on lihtsalt Maad ja tema arengut niivõrd palju suunanud, et pole mingit õigustust pärast kõiki toimunud muutusi lugeda ikka veel kehtivaks Holotseeni ajastikku.

Teadlased kinnitavad, et nende kogutud materjalid peaksid olema piisav teaduslik alus, et rahvusvaheline stratigraafiakomisjon võiks välja kuulutada Maa geoloogilises ajaskaalas uue ajajärgu – Antropotseeni. Uurimistöö täpsemaid tulemusi saab lugeda ajakirjast Geology.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. January 2008, 13:22
Otsi:

Ava täpsem otsing