Põnevaimad kogemata tehtud avastused

25. jaanuar 2008, 19:50

Paljud huvitavad leiutised ja rakendused ei
sünni mitte pikaaegse ja eesmärgipärase töö, vaid juhuse ning mõnikord lausa
ebasoovitavate asjaolude tagajärjel. Allpool on toodud mõningad näited
laialdaselt kasutusel olevaist asjadest, mille loomisel mängis suurt rolli
juhus.

Kartulikrõpsud: leiutati USAs New Yorgis

Kokk George Crum avastas kartulikrõpsud pärast seda, kui üks klient kaebas, et tema praekartulid on liiga paksud. Kokk vihastas ja lõikus kartulid paberõhukeseks ning praadis need läbinisti krõbedaks. Kliendile uutmoodi kartulid meeldisid ja nii olidki kartulikrõpsud leiutatud.

Mikrolaineahjud: leiutati USAs Massachusettsis

Mikrolaineahjude töömeetod avastati 1946. aastal, kui magnetron sulatas üles Raytheoni inseneri Percy Spenceri taskus olnud vahukommi.

Penitsilliin: avastati Šotimaal

Šoti teadlane Alexander Fleming püüdis 1928. aastal välja töötada gripiravimit, kui avastas, et üks tema Petri tassidest oli hallitama läinud. Sinakasroheline hallitus oli tapnud tassil kasvanud stafülokokk-bakterid. Seega avastati maailma tõhusaim ravim vaid seetõttu, et laboris ei hoitud piisavalt puhtust.

Röntgenpildid meditsiinis: leiutati Saksamaal

Röntgenkiirtega läbivalgustusmeetod avastati 19. sajandil, kui rühm teadlasi uuris uut lühilainelist kiirgust. Nad avastasid, et nii mõnestki materjalist läheb uus kiirgus lihtsalt läbi. Et seda nähtust paremini mõista, proovis saksa teadlane Wilhelm Röntgen erinevaid objekte kiirguse teele tõsta. Seda tehes märkas ta aga, et tema käest tekkis seinale kummaline kujutis, kus olid näha kõik luud. Nii avastaski ta röntgenikiirte meditsiinilise kasutusvõimaluse.

Brändi: leiutati maailmamerel

Brändi lõid keskajal veinikaupmehed, kes keetsid transporditavast veinist vett välja, et vein säiliks värskemana ning võtaks laevas vähem ruumi. Mõne aja pärast avastati, et hiljem uuesti vee lisamine on ülearune, sest kontsentreeritud vein oli juba iseenesest hea jook. Brändi oli leiutatud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. January 2008, 19:49
Otsi:

Ava täpsem otsing