Metallimüüja: võib-olla on parem olla väike

Agnes Ojala 30. jaanuar 2008, 19:47

Terasekaubandusega tegeleva Bermeti nõukogu
esimees Ergo Metsla arvab, et vahel on lihtsam jääda väikseks tegijaks, sest
kasvades tekivad probleemid.

„Kui oled väike ega sega suuri konkurente, siis suhtutakse sinusse heatahtliku muigega ja kutsutakse üritustelegi. Kui aga nähakse, et sa kasvad neist kiiremini, tekib karm konkurents. Enam ei ole sa kui väike mõnus partner ja hakkad kohe lakse saama,“ rääkis 220 miljoni kroonise aastakäibega ettevõtte asutaja, „Võib-olla ongi parem olla rahulik väike tegija.“

Metsla rääkis täna Äripäeva Gaselli kongressil väikeste, kuid kiiresti kasvavate ettevõtete juhtidele kasvuraskustest ja sellest, kuidas neist üle saada.

Teine probleem, millega ettevõtete juhid tihti silmitsi seisavad, on Metsla sõnul nn omanikulõks. „Kui ettevõtte teed, oledki ise firma. Kuigi firma kasvab ja inimesi tuleb juurde, tahad ise igal pool olla ju,“ sõnas ta.

Samas ei jõua üks inimene kõike juhtida, kui firma piisavalt suureks kasvab, „Kui ei jõua töötajaid ohjes hoida, võib juhtuda, et nad lähevad ära ja teevad oma firma. Seetõttu peaks omanik firma vabaks laskma ja professionaalsed juhid palkama,“ soovitas Metsla.

Kui aga omanik ise juhina jätkab, peab ta iseend muutma. „Ettevõtet ei saa juhtida samamoodi nagu 10 aastat tagasi. Tuleb ettevõttega kaasas käia ja muutuda. Kui 10 aastat tagasi töötas meil 20 inimest, kes olid 20aastased, ja tehti teistmoodi nalja, siis nüüd on olukord teine ja see vajab teistsugust lähenemist,“ märkis Bermeti asutaja.

„Kui alustasime 1996. aastal, oli meil 8 inimest. Kuramuse hea oli tööd teha. Aega oli palju, tööpäevad olid lühikesed, raha tuli. Aga ikka tahad rohkem, teed ja laiened. Nüüd on suur maja meeletud investeeringud, 45 inimest oma peredega selja taga, autod, lauad, arvutid. Nüüd teen rahulikult 12 tundi päevas tööd,“ rääkis ta uutest väljakutsetest.

Veel üks põhjus, mis paneb mõtlema, kas on üldse vaja kasvada, on majanduse jahenemine. Kui ettevõte on suures kasvufaasis ja majandusel ei lähe nii hästi, võib pigem tekkida soov ettevõtet tagasi hoida.

AS Bermet on 1996. aastal loodud terasekaubandusega tegelev hulgimüügifirma, mille 2007. aasta käive oli ca 220 miljonit krooni. Ettevõttel on Eestis kaks tütarettevõtet (Tartus ja Vändras), üks tütarettevõte Tšehhi Vabariigis ja uus loomisel Hiinas. Kontsernis töötab 45 inimest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. January 2008, 11:27
Otsi:

Ava täpsem otsing