Vastlad saavad peetud ka lumeta

Mari Hiiemäe 01. veebruar 2008, 00:00

Folklorist Mall Hiiemäe teab, et liulaskmine on vaid üks komme paljudest ning vastlaid võib tähistada veel mitut moodi.

Tubastest tegemistest on tuttavaim ehk seajalgade söömise komme, millega liitub puhastatud kondist vurri valmistamise traditsioon.

Kel vurriluud võtta pole, võib katset teha nööbist vurri meisterdamisega. Kel aga kondid olemas, võib nende abil korraldada mõnegi naljaka ettevõtmise. Hiiemäe pakub näiteks välja maagilise toimingu, mis suurendavat seaõnne. Nimelt aitab Eesti Rahvaluule Arhiivi talletatud pärimuse kohaselt sigade kasvule kaasa see, kui seajala kondid ükshaaval redelit mööda üles lakka viia, kusjuures ronida tuleb tagurpidi, jalad ülespoole ning konte tuleb tassida suus.

Vastlamänge võib teha igasuguseid. Pihku krahmatud keedu-ubadega saab näiteks ennustada. Valmismõeldud soov läheb täide siis, kui üle lugedes selgub, et ube on paarisarv, kui on paaritu arv, siis soov täide ei lähe. Ubadega võib ka mõistatada: kes teise pihus olevate ubade arvu ära oskab arvata, saab need endale.

Tänapäevastest vastlakommetest teab Hiiemäe viimasel ajal moodi läinud versiooni kada ajamisest. Traditsiooniliselt oli kombe sisuks õlenuku viimine naabrite ukse taha, et temaga koos läheksid ära ka pere pahandused.

Tänapäeval asendab õlenukku sümboolne pahade asjade pusa või kokkukeeratud pall kahtesid täis vihikutest, mis naaberklassi uksest sisse veeretatakse.

"See on lastele väga lõbus ja seda tehakse mõnelgi pool lasteaias või koolis koos vastlapäeva kombestiku tutvustamisega," räägib Hiiemäe. Äraviidud pahandused tähendavad halbade asjade enda kraest ärasaamist. Nii lihtne see ongi.

Mulgimaalt on teada vastla kottiajamise komme, mida saab mängida, juhul kui osad mängijatest tulemust ei tea. Mõned osavõtjatest pannakse hoidma kotti, millesse tuleb vastel sisse püüda. Kui aga püüdmiseks läheb, saavad ootajad hoopis sahmaka vett kraesse.

Kes kindlasti arvab, et tubastest mängudest vastlapäeva tähistamiseks ei piisa, võib ennast lohutada mõttega, et vastlapäeva ei pea tingimata õigel vastlapäeva kuupäeval pidama.

Kuna tegemist on liikuva pühaga, siis selle kinnistumine kindla kuupäeva külge on suhteliselt nõrk. Seega võib valida tähistamispäeva ka selle järgi, mil sobivam ilm on. Mine tea, ehk jõuab nädala jooksul veel kelgusõiduks piisav lumekihtki maha sadada.

Suurima ametlikult organiseeritud peo korraldab tänavu Eesti Vabaõhumuuseum.

Kolu kõrtsi tallis saab päev läbi vaadata temaatilist filmiprogrammi ning proovida vurri valmistamist. Kella kümnest kuni kolmeni pärastlõunal toimuvad rahvalikud mängud Köstriaseme talu õuel. Plaanis on kada ajamine, seaketaste veeretamine, saapa loopimine, köievedu, orienteerumismängud jpm.

Õhtul kella kuuest läheb Kolu kõrtsi tallis käima lõbus vastlasimman koos vanade seltskonnatantsude õppimise ning vastlatoidu söömisega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing