Wall Street teeb panuse USA demokraatidele

05. veebruar 2008, 10:21

Tänase „superteisipäeva” eel, mil 24 USA
osariiki valivad oma presidendikandidaadid USAs novembris toimuvatele
presidendivalimistele, on Wall Streeti suured investeerimispangad enim
panustanud demokraatide valmiskampaaniasse.

Nii Hillary Clinton kui Barack Obama on mõlemad saanud investeerimispankadelt ja maaklerfirmadelt annetustena üle 5 miljoni dollari. Võrdluseks on vabariiklast Mitt Romneyt toetatud 4 miljoni dollari ning tema pearivaali, Arizona senaatorit John McCaini, 2 miljoni dollariga. Ka kindlustusfirmade favoriidid on Clinton ja Obama.

Wall Streeti ei veetle niivõrd kandidaatide kampaanialubadused – Hillary Clinton näiteks tahab külmutada eluasemelaenude intressid, et laenumaksetega hätta sattunud ameeriklasi aidata. Nii Clintonil kui Obamal on aga valijate seas tugev toetus ning Wall Street peab tõenäolisemaks, et USA järgmine president Valges Majas on demokraat. Kindlam on toetada võitjat, ehkki traditsiooniliselt on Wall Streeti eelistuseks olnud vabariiklased.

USA föderaalse valimiskomisjoni andmeil olid Wall Streeti investeerimispangad, pangad ning kodulaenufirmad aasta alguseks presidendikampaaniasse annetanud 34 miljonit dollarit. Suurim annetaja oli investeerimispank Goldman Sachs, järgnesid Citigroup, Morgan Stanley, Lehman Brothers ja Merrill Lynch.

Wall Streeti suurimad investeerimispangad on USA laenukriisis kaotanud ümmarguselt 100 miljardit dollarit. Kui suureks kujunevad tegelikud kahjud, sõltub paljus poliitilistest otsustest ning uutest seadustest, mille loomes pangad heldete annetuste abil loodavad kaasa rääkida, vahendas majandusuudiste portaal E24.se.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. February 2008, 10:39
Otsi:

Ava täpsem otsing