Elcoteq sipleb sügaval

07. veebruar 2008, 07:44

Euroopa suurim lepinguline
elektroonikakomponentide tootja Elcoteq teatas eile väheneva nõudluse tõttu
viiendast järjestikusest kvartalikahjumist, mis oli isegi üle kahe korra suurem,
kui analüütikud prognoosida julgesid.

Aasta viimase kolme kuuga kaotas ettevõte 34,5 miljonit eurot ehk 1,06 eurot aktsia kohta. Aasta varem samal perioodil näidati kahjumiks 0,3 miljonit eurot ehk üks eurosent aktsia kohta. Bloombergi küsitletud kaheksa analüütikut ootasid keskmiseks kahjumiks 14,5 miljonit eurot.

"Minu prognoos oli konsensuse vahemiku madalaim ja tulemused tulid isegi sellest kehvemad," rääkis eQ Banki analüütik Jari Honko ja lisas, et Elcoteqi jaoks ei ole midagi paremaks muutunud.

Elcoteqi juht Jouni Hartikainen väljendas eilsel pressikonverentsil pettumust just kahjumi osas.

Lõid muutused Nokias
"Isegi restruktureerimiskulu-deta ei ole me selle üle uhked," ütles ta. Hartikaineni sõnul on ettevõttel olnud kolm suurt tagasilööki - üle-eelmise aasta lõpus muutus ootamatult suurima kliendi ehk Nokia äripraktika.

"Toetudes kliendi prognoosidele, olime valmistunud palju suuremateks mahtudeks," sõnas Elcoteqi juht. Teise kasumisööjana tõi Hartikainen välja probleemid Mehhikos ning kolmandaks nimetas sidevõrkude toodete mahtude langust Saksamaa tehases.

Tootmine kolib Hiinasse
"Saksamaa äri muutus ebastabiilseks ja mahud langesid. See genereeris teisel poolaastal suuri kahjumeid," rääkis Hartikainen. Elcoteqi käive langes 3,8 protsendi võrra, 1,06 miljardile eurole. Analüütikud ootasid käibeks 1,08 miljardit eurot. Elcoteqi aktsia sööstis Helsingi börsil 15 protsenti alla ja maksis veidi enne börsi sulgemist 3,95 eurot.

Elcoteq on sulgenud tehased Soomes ja Mehhikos ja viinud osa tootmist üle Hiinasse ning osa Tallinna tehasesse. Mullu teatas ettevõte ka edasistest kokkuhoiumeetmetest, nagu Saksamaa üksuse ja võimaliku Peterburi tehase müügist. Neljanda kvartali kahjumisse kanti 15,3 miljonit eurot restruktureerimise kulusid. Ettevõte loodab ümberkorraldustega aastas kokku hoida umbes 100 miljonit eurot.

Aruande järgi loodab Elcoteq oma ärikasumit 2008. aastal oluliselt parandada. Kontsern on selle aasta eesmärgiks seadnud ärikasumimarginaali viimise kahele protsendile.

"Uuesti kasumisse jõudmine on peaasjalikult seotud Nokia-suunalise äriga. Kuidas nad seda muudavad, see on kõige olulisem," täheldas Honko.

Hartikainen kinnitas, et Nokia on nende jaoks väga oluline ning ettevõtte tegutseb sellesuunalise äri tagasivõitmise nimel. Samas on ebameeldivate Nokia arengute kõrval näidatud head edasiminekut teiste klientide osas - neile kasvas müük 30 protsendi võrra.

Tänavu kasumisse?
"See on positiivne," märkis Hartikainen ja lisas, et praegu ei anna ükski klient üle 40 protsendi ettevõtte käibest. Hartikaineni sõnul ei ole käesoleva aasta küsimuseks mitte kasv, vaid kasumisse jõudmine.

Käesoleval aastal võttis Elcoteq kasutusele ka uue organisatsioonimudeli, mille põhiideeks on kliendikesksus. Tegevus jaotati kolme valdkonda, mille tulemusena loodetakse parandada kasumlikkust ning muuta äri paindlikumaks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. May 2008, 12:53
Otsi:

Ava täpsem otsing