Hiina jahutamine soojendab ülejäänud planeeti

12. veebruar 2008, 13:09

Hiina ülekuumenemisest on sõna otseses
mõttes saanud tõeline oht Hiina ja kogu maailma keskkonnale.

Majanduse kasvuga paraneb ka kohalike elanike majanduslik seis. Nii mõnigi hiinlane sooviks endale muretseda luksusesemeid, mis veel vaid mõni aeg tagasi näisid kättesaamatult kallid. Selliste esemete hulka kuuluvad ka konditsioneerid. Iga aasta müüakse Hiinas nüüd üle 20 miljoni uue konditsioneeri, mis on Shanghai kuumuse käes kannatajatele ilmselt hea uudis, kuid keskkonnasõprade jaoks ohumärk, kirjutas Forbes.

Õhukonditsioneeridega on kaks põhimõttelist probleemi. Esiteks tarbivad need suures koguses elektrit. Hiina kasvab nii kiiresti, et neil on juba praegu raskusi tulede põlemas hoidmisega, ning kuna Hiina saab 78 protsenti energiast kivisöe põletamisest, kasvatab lisanduv elektritarbimine kasvuhoonegaaside emissiooni hirmuäratava kiirusega.

Teiseks probleemiks on konditsioneerides kasutatavad jahutusained. Aastaid tagasi kasutasid enamik selliseid seadmeid klorofluorosüsivesinikke (CFC), mis lõhuvad osoonikihti, kuid 1987. aastal kirjutasid 191 riigi esindajad alla Montreali protokollile, lubades 2010. aastaks CFCd tarbimisest kaotada. Hiina aga allakirjatanud riikide hulka ei kuulunud ning kolmandik hiinlaste konditsioneeridest kasutab siiani CFCsid.

Hea uudis on see, et Hiina valitsus kavandab väidetavalt samme energiaefektiivsusstandardite kehtestamiseks konditsioneeridele ning CFCde kasutusest loobumiseks. Milline on aga halb uudis? Indias elab umbes miljard inimest, kellel on ka ilmselt üsna palav.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2008, 13:08
Otsi:

Ava täpsem otsing