Tammerk: avaliku elu tegelase staatust ei saa ise otsustada

15. veebruar 2008, 16:30

Inimene ei saa ainult ise otsustada, kas ta
on avaliku elu tegelane või ei, ütles rahvusringhäälingu ajakirjanduseetika
nõunik Tarmu Tammerk. Sageli mängib otsutavat rolli inimese amet, positsioon,
jõukus.

Tänane Äripäeva päevaküsimus "kas te olete avaliku elu tegelane" oli ajendatud faktist, et mitmed ärimehed keelduvad oma vangerdusi kommenteerimast, väites, et nad pole avaliku elu tegelased ega pea seetõttu kellelegi aru andma. Samale seisukohale asus hiljuti ka 125 krooniga 143 500 Kalevi aktsia omanikuks saanud Martin Krupp, kes vastas Äripäeva ajakirjanikule läkitatud kirjas: "Tulenevalt asjaolust, et ma ei ole avaliku elu tegelane, ei soovi ma enda ja minuga seotud isikute isikuandmete avaldmist ja töötlemist Teie väljaande poolt. Samuti ma ei soovi Teiega intervjuusid ega minu fotode avaldamisest."

Tammerk ütles aripaev.ee-le järgmist (tekst muutmata kujul).

Paljud juhtivad ettevõtjad ja majandustegelased on avaliku elu tegelased, aga piiratud ulatuses. See tähendab, et nad on õigustatult meedia mõjuväljas siis, kui jutuks on nende professionaalne tegevus. Eraeluliselt on neil suurem privaatsuse kaitse kui 24-tunni avaliku elu tegelastel nagu tipp-poliitikutel, staaridest meelelahutajatel ja teistel.

Seega ei saa n-ö edetabelite tipus figureeriv ettevõtja lihtsalt teatada, et ta ei ole avaliku elu tegelane ning meediaga oma professionaalse tegevuse osas ei suhtle.

Avaliku elu tegelaseks olemine avaldub ennekõike meedia kaudu. Seetõttu on hea teada, keda ajakirjandus peab avaliku elu tegelaseks. Vastav mõiste on kirjas Eesti ajakirjanduseetika koodeksis.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ütleb: "Poliitilist ja majanduslikku võimu ning avalikkusele olulist informatsiooni valdavaid inimesi käsitleb ajakirjandus avaliku elu tegelastena, kelle tegevuse üle on ajakirjanduse tavalisest suurem tähelepanu ja kriitika õigustatud. Samuti käsitleb ajakirjandus avaliku elu tegelastena neid, kes teenivad elatist enda isiku või loomingu eksponeerimisega."

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. February 2008, 16:29
Otsi:

Ava täpsem otsing