Rahvaliit: valitsus on sisuliselt loobunud regionaalpoliitikast

16. veebruar 2008, 10:29

Eestimaa Rahvaliidu kohaliku omavalitsuse
toimkond toetab Eesti Maaomavalitsuste Liidu (EMOL) 2009. aasta eelarve
ettepanekuid ning tõdes, et valitsus on sisuliselt loobunud
regionaalpoliitikast, teatas Eestimaa Rahvaliidu peasekretär.

"On selge, et valitsus on sisuliselt loobunud regionaalpoliitikast ja selle ilmselgeteks näideteks on lisaks valdade ja linnade tulubaasi külmutamisele ka postkontorite massiline sulgemine ning ühistranspordi dotatsioonide vähendamine," rääkis Eestimaa Rahvaliidu peasekretär Kajar Lember. "Selle tulemusel suureneb sõitjate jaoks oluliselt bussi-, rongi ja praamiliikluse pileti hinnad, vähendades majanduslikel põhjustel teenuse tarbijatel selle kasutamise võimalusi."

"Loodetavasti ei toimi valitsus 2009. aasta eelarve koostamisel samamoodi nagu 2008. aasta eelarve läbirääkimiste ajal, kus omavalitsustest sõideti lihtsalt üle," ütles Kajar Lember. "Valitsuse koostatud ja koalitsiooni vastu võetud 2008. aasta eelarve viib regionaalse ebavõrduse süvenemisele ning vähendab oluliselt linnade ja valdade suutlikkust pakkuda kvaliteetseid avalikke teenuseid."

Kui Rahvaliidu osalusega koalitsioonid suurendasid kohalike omavalitsuste tasandusfondi samas tempos riigieelarve keskmise kasvuga ning kohalikele omavalitsustele laekuv tulumaksu määr ja kütuse aktsiisist teede korrashoiuks laekuv osa kasvas igal aastal, siis tänase valitsuse otsuste tulemusel kohalike omavalitsuste tulud kasvavad minimaalselt või mõnel omavalitsusel kasv peaaegu puudub, teatas Rahvaliit. Tänu aktsiiside tõusule ja sellest tulenevale üldisele hindade kallinemisele toimib üldine kulude kasv.

Rahvaliit on seisukohal, et regionaalselt tasakaalustatud koolivõrgu, kultuuri- ja sotsiaalasutuste arengukava täitmiseks tuleb eraldada omavalitsustele järgmisel aastal vähemalt 1 mld. krooni. Eesti Maaomavalitsuste Liidu esitatud “2009. aasta riigieelarvest kohalikele omavalitsustele eraldatavate tulude taotlus" Vabariigi Valitsusega läbirääkimisi pidavale Omavalitsusliitude Koostöökogule ühtib Eestimaa Rahvaliidu põhimõtetega. Eestimaa Rahvaliit tunnustab põhjaliku platvormi kokkupanemise eest EMOL-i büroo ametnikke, juhatuse liikmeid ja loodab valitsuse mõistvale suhtumisele valdade ja linnade toimetulekuvajaduste katmisel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. February 2008, 10:29
Otsi:

Ava täpsem otsing