Saksa maksuskandaal kogub hoogu

17. veebruar 2008, 09:21

Reedel maksudest kõrvalehoidmise
avalikukstuleku tõttu ametist tagasi astunud Saksa Posti juht Klaus Zumwinkel
oma 1 miljoni euroga on vaid jäämäe tipp. Saksa Maksuametist mööda
Liechtensteini võis erinevatel hinnangutel voolata 300 miljonit kuni 4
miljardit eurot.

Uurimise all on vähemalt 900 isikut, kes omasid arveid Liechtensteini vürstiperekonnale kuuluvas LGT pangas ja kelle puhul võib kahtlustada maksudest kõrvalehoidmist. Nüüdseks on ka selgunud, kuidas jõudsid kiivalt pangasaladust hoidva Liechtensteini rahandusasutuse kliendiandmed Saksa Teabeameti (Bundesnachrichtendienst BND) valdusesse. DVD vastavate andmetega toimetas Teabeametile keegi avalikkusele tundmatu isik 2006ndal aastal, kes sai selle info eest riigilt 4,2 miljonit (mõnedel andmetel koguni 5 miljonit eurot) vaevatasu.

Juba algaval nädalal toimuvad uued läbiotsimised maksupettustes kahtlustatavate juures. Eeldatavasti on tegemist prominentsete isikutega. Esimene ohver oli neljapäeval Saksa Posti kauaaegne juht ja Telekomi järelevalvenõukogu liige Klaus Zumwinkel, kelle villa ja kontor põhjalikult läbi otsiti. Zumwinkel ise lasti pärast ülekuulamist suure summa kautsjoni vastu taas vabadusse. Maksupettuses süüdimõistmise korral võib teda oodata 5 aastane vanglakaristus.

Saksa Rahandusministeerium on teatanud, et kõik kel südametunnistus maksmata maksude osas must, end vabatahtlikult üles annaksid - Saksa maksuseaduse järgi pääseb sellisel juhul karistusest.

Suuri Liechtensteini pankade ja sihtasutustega seotud maksupettusi on Saksamaal avastatud varemgi. Saksamaa ekspresident Roman Herzog kritiseeris seoses värskelt lahvatanud skandaaliga Saksa maksuseaduses olevaid auke, mis pettuse võimalikuks teevad. Ühtlasi väljendas Herzog hämmingut selle üle, et selline mees nagu Zumwinkel maksudest kõrvalehoidmist vajalikuks peab. Nagu kirjutab tabloidleht Bild-Zeitung, ei pea Zumwinkel oma tuleviku pärast muret tundma. Seadus näeb ette 1,071 miljoni euro suuruse aastapensioni – 90 000 eurot kuus. Zumwinkeli palk oli möödunud aastal 1,428 miljonit eurot.

Liechtenstein on tuntud kui maksupetturite paradiis, ja muidugi mitte ainult Saksamaa rikastele. See väike vürstiriik ei tee koostööd ametkondadega ja maksupettused ei kuulu selles riigis kriminaalkorras karistatavate kuritegude hulka. Eriti hästi sobivad maksudest kõrvalehiilimiseks kõikvõimalikud sihtasutused ja fondid, kuna nende tegevust ei kontrolli ükski ametkond. Tõsi, seda on viimasel ajal plaanitud küll muuta, samuti kontrollitakse sihtasutuste varahaldureid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2008, 09:19
Otsi:

Ava täpsem otsing