Suurbritannia plaanib Northern Rocki riigistamist

18. veebruar 2008, 16:43

Suurbritannia peaminister Gordon Brown
esitas täna plaani Suurbritannia panga Northern Rocki
natsionaliseerimiseks.

Täna peatati Londoni börsil Northern Rock Plc aktsiate kauplemine ja sõltumatu ekspertide kogu peab otsustama, millise hüvituse peaksid investorid saama.

Riigi kontrolli alla lähevad Northern Rocki 113 miljardi naela suurused varad ja 6 500 töötajat.

Pärast langust USA kinnisvaraturul oli Northern Rock sunnitud juba eelmise aasta septembris võtma Inglise keskpangalt 55 mld naela suuruse laenu, mis viitas panga finantsraskustele.

Enne lõplikult otsust natsionaliseerida pank pidas Alistair Darling läbirääkimise nii Northern Stari juhtkonna kui ka Richard Brandsoni Virgin Groupiga, kuid mõlemad pakkumised eeldasid 1 miljardi naela suurust subsiidiumi.

Investorid, kes said panga aktsiapakist veerandi, polnud rahul ettevõtte üleandmisega Virgin Groupile ning lubasid vajadusel asja kohtusse viia.

SRM ja RAB arvates peab valitsus maksma Northern Rocki aktsionäridele välja aktsia raamatupidamishinna, mis on 4 naela aktsia kohta. Reedel oli aktsia hinnaks 90 penni ja ettevõtte turuväärtus küündis 379 mln naelani.

Alistair Darling lisas BBC´le antud intervjuus, et nüüd on vaja kiiresti otsustada, kuidas edasi minna. “Kuna pank on finantsraskustes, siis on riik omanikuna hetkel parim lahendus,” ütles Darling.

Collins Stewarti analüütik Alex Potter avaldas arvamust, et paljud ettevõtte töökohad on ohus. Analüütikute meelest heidab Northern Rocki natsionaliseerimine varju leiboristliku valitsuse majanduspoliitikale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. January 2009, 17:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing