Ansip võttis lõpuks Äripäeva kuulda

21. veebruar 2008, 13:40

Peaminister Andrus Ansip viitas tänasel
valitsuse pressikonverentsil võimalusele, et riik ei suurenda järgmisel ja
ülejärgmisel aastal avaliku sektori palgafondi.

"On võimalik, et piirame järgmisel ja ülejärgmisel aastal avalikus sektoris töötavate inimeste palgakasvu ja avaliku sektori kulusid. Meil on Euroopas selleks eeskujud olemas, nt Küpros, kus külmutati teatud ajaks avaliku sektori palgafond ja uute inimeste värbamine. Kui tahame 2011. aasta 1. jaanuarist eurotsooni saada, peame ka nii tegema," rääkis Ansip valitsuse pressikonverentsil.

Samas selgitas ta, et palgafondi külmutamine ei tähenda automaatselt avaliku sektori töötajate palgakasvu välistamist. "Palgafondi külmutamine ei tähenda palgakasvu külmutamist. Kasv on endiselt võimalik, kuid on seda vabanevate inimeste arvel," märkis ta.

Ansip selgitas kulude kärpimise põhjust veel sellega, et liigselt kulutades võib see mõjuda riigi usaldusväärsusele. "Kulutades miljardi rohkem, võime kaotada finantsinstitutsioonide usalduse riigi vastu ja see võib tähendada mitut miljardit, mida inimesed peavad pärast enam maksma, nt pangaintressidena," sõnas ta.

Peaminister lisas, et eurotsooni pääsemise nõuetele vastamiseks võib juhtuda, et riik on sunnitud võtma veel teisigi meetmeid.

Äripäev soovitas Ansipil teha seda juba aasta eest. Äripäeva kirjutas 2007. aasta 22. märtsi juhtkirjas: "Peaminister Ansip ütleb, et valitsus on omalt poolt kõik teinud, eelarve on niigi ülejäägiga. Toimetus vaidleb talle vastu. Hea tahtmise juures saaks eelarve teha veelgi suurema ülejäägiga. On vaja poliitilist tahet, et avaliku sektori kulutused koomale tõmmata. Näiteks võiks riik üritada hindade tõusu tagant tõukavat avaliku sektori kiiret palgatõusu aeglustada. See aitaks palgasurvet vähendada ka erasektoris.

Meie ametnike armee on iga aastaga suuremaks paisunud ja just see armee võiks poliitikute jõulise sekkumise korral nõrgeneda. Statistikaameti andmetel töötas 1997. a avaliku halduse, riigikaitse ja kohustusliku sotsiaalkindlustuse valdkonnas 32 600 inimest, eelmisel aastal oli see arv aga juba 39 000 inimest.

Prooviks teha nii, et saame riigiteenistujate arvu tagasi kümne aasta tagusele tasemele."

Loe pikemalt siit!

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2008, 14:07
Otsi:

Ava täpsem otsing