Eestis müüakse kümnete miljonite eest kasutuid antidepressante

Mariliis Pinn 28. veebruar 2008, 07:30

Uusima põlvkonna antidepressantidel pole
märkimisväärset mõju, tõestab värske teadusuuring, Eestis müüakse seesuguseid
medikamente enam kui 30 miljoni krooni eest aastas.

Uusimaks seesuguseks antidepressantide rühmaks on selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid (SSRI), mille tuntuim esindaja on toimeainel fluoksetiin põhinev Prozac, viimast Eestis enam ei müüda, küll aga on saadaval teised fluoksetiinil põhinevad ravimid, kirjutas Postimees.ee.

Rahvusvaheline teadlastegrupp Suurbritannia Hulli ülikooli juhtimisel analüüsis aga USA toidu- ja ravimiameti andmeid SSRI-tüüpi antidepressantide efektiivsuse kohta ning leidis, et nende mõju ei ületa mainimisväärselt igasuguse toimeta platseebo-tablettide (nt tavalise sooda) efekti.

SSRI-antidepressante tarvitanud patsientide enesetunne küll paranes, kuid sama juhtus ka platseebo-tablette võtnutega, vaatluse all olid fluoksetiin (Prozac), venlafaksiin (Effexor), nefazodoon (Serzone), paroksetiin (Seroxat, Paxil), sertraliin (Zoloft, Lustral) ja tsitalopraam.

Eesti ravimiameti andmetel müüakse Eestis enam kui 40 antidepressanti 70 pakendis, kõige levinumad antidepressandid on meil just SSRI-tüüpi fluoksetiinil ja tsitalopraamil põhinevad preparaadid, kui antidepressantide müügi kogukäive jäi 2006. aastal pisut alla 50 miljoni krooni, ulatus SSRI-antidepressantide käive üle 30 miljoni krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. February 2008, 07:29
Otsi:

Ava täpsem otsing