Geniaalsed leiutised 3: Kollane tuli

28. veebruar 2008, 17:34

Tihtipeale oleme me nende asjadega sedavõrd
harjunud ega tule selle pealegi, et kunagi pidi keegi need meie jaoks välja
mõtlema.

Kui soovid alustada lugemist sarja algusest, siis kliki siia: Geniaalsed leiutised 1: Haaknõel

Iseõppinud Garret Morgan sündis 1887. aastal ning oli andekas mitmel alal. Clevelandis oli ta näiteks ühe esimese mustanahalisi koondava seltsi asutaja.

Õmblusmasinate parandamisega leiba teeniv Morgan töötas põhjalikult hingamisaparaatide kallal ning tuli 1914. aastal välja maskiga, mis oli mõeldud tuletõrjujatele, kes peavad töötama mürgise suitsu sees. Tegu oli maailma esimese gaasimaskiga, mis tõestas reaalselt, et suudab oma eesmärki täita.

Esimene katsetus toimus 1916. aastal kaevanduses, kus 32 kaevurit olid sissevajunud tunnelis lõksus. Päästjad ei pääsenud neile ligi, takistuseks olid suits ja tolm. Morgan koos mõne vabatahtlikuga tõid uusi maske kasutades välja terve rea mehi, kelle elu õnnestus päästa.

Ta oli vaimustuses autodest ning nägi ette, et linnades tuleb autoliiklust kuidagi korraldada. Gaasil töötavad algelised valgusfoorid, mis kasutasid kaht märguannet : stopp ja liigu - olid kasutusel juba 1868. aastal. Morgan aga taipas, et vaja on veel üht lisafaasi: kollast tuld. 1923. aastal oli tal selline foor valmis ning General Electri ostis idee 40 000 dollari eest ära. Sellisest foorist sai standard kõikjal maailmas ning ka 85 aastat hiljem vajutavad juhid fooritulede peale pedaale nagu oleksid nõiutud.

Loe ka: Geniaalsed leiutised 2: Leedi Edisoni jäätisemasin

Geniaalsed leiutised 4: Colti revolver

Geniaalsed leiutised 5: Täitesulepea

Geniaalsed leiutised 6: Kaugjuhtimispult

Geniaalsed leiutised 7: Siledapõhjaline paberkott

Geniaalsed leiutised 8: Külmutatud toit

Geniaalsed leiutised 9: Arvutihiir

Geniaalsed leiutised 10: Nõudepesumasin

Geniaalsed leiutised 11: Jäämasin

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. February 2008, 17:34
Otsi:

Ava täpsem otsing