Saaremaa Pisa torn ajas end sirgu

Mariliis Pinn 28. veebruar 2008, 08:01

Tugeva kalde tõttu Saaremaa Pisa torniks
ristitud majakas Kihelkonna vallas Harilaiu poolsaarel keeras end soodsate
ilmastikutingimuste toel taas sirgeks.

Harilaiu poolsaarel rannaprotsesside toimimist aastakümneid uurinud geoloogiadoktor Kaarel Orviku rääkis Meie Maale, et veel 1991. aastal oli Kiipsaare tuletorn sirge, just nii nagu see 1933. aastal ehitati.

Algselt ehitati tänaseks mittetöötav tuletorn täpselt Kiipsaare neeme keskele, mõlemast rannajoonest 100–150 meetri kaugusele. Kaarel Orviku sõnul näitab 1981. ja 1990. aastal tehtud aerofotode võrdlus, et sellel ajavahemikul taganes rannajoon kolm meetrit aastas ja jõudis lõpuks päris tuletorni jalamile.

1991. aastal seisis tuletorn veel püsti, kuid üks pool oli juba paljas. Läksid veel mõned aastad ja lainetuse tulemusel vajus mere poolt küljest ilma pinnase toeta jäänud tuletorn 7 või isegi kuni 9 kraadi viltu.

“Kunagi oli ju majakas päris maa peal, siis jäi astangu pervele ja astangu perve alt oli lainetel pinnast väga lihtne ära uhada. Mere poolt uhati ära ja nii ta vajuski veepiirile viltu,” selgitas Kaarel Orviku.

Esimesena märkas majaka sirgumist riikliku looduskaitsekeskuse loodusvaht August Järvelaine, kelle tähelepanekute järgi algas see 25. jaanuaril. Justkui Eesti Vabariigi 90. sünnipäevaks rihtides ajas tuletorn ennast 22. veebruariks nii püsti, et loodiga varustatult mõõtis Järvelaine kaldeks vaid ühe kraadi.

Geoloog Kaarel Orviku ütles, et ka esmaspäevane retk Harilaiule koos Tõnu Talvi ja Tallinna ülikooli ökoloogiainstituudi doktorandi Hannes Tõnissoniga ei läinud libedalt. Samuti ei õnnestunud Hannes Tõnissonil pääseda torni juurde, et üles ronida ja sealt pilti teha.

“Vesi on praegu täpsemaks uurimiseks liiga sügav ja laine tugev,” sõnas Kaarel Orviku. Seetõttu on ka torni praeguse kalde nurk määratud käepäraste vahenditega, võrreldes fotol horisondi ehk nullpunkti ja torni vahelise täisnurga vahet. See nurk on Orviku hinnangul praegu 1,5, maksimaalselt 2 kraadi.

Kui viltu vajus tuletorn geoloogiadoktori sõnul mere poolt pinnase ärauhtumise tõttu, siis maa poole sirgeks tagasi minekul on tegelikult sama põhjus. Kuid nüüd on lainetus ja soodus veetase pääsenud õgvendama tornialust pinnast maapoolsest küljest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. February 2008, 08:01
Otsi:

Ava täpsem otsing