Olle Horm - Viinerivabrikust telliseid laduma

29. veebruar 2008, 07:54

Lihameister kolib tagasi kodulinna.
Esmaspäevast ei küpseta tippjuht Olle Horm enam Rakvere Lihakombinaadi kasumit,
vaid laob telliseid koduvabariigi neljandas ehitusfirmas Skanska EMV.

Puhanud, päevitunud ning värske olekuga Horm tormab Olümpia hotelli ja surub sooja käepigistuse pihku. Hetkeks tekib tunne, nagu kohtuks vana tuttavaga, kellega ilma pikema sissejuhatuseta kohe vanad naljad ja jutud räägitud saavad, kirjutas Äripäev.

"Hirm on loomulikult sees. Ma hüppan ikka täiega jälle tundmatusse vette. Ega ma ka enne lihakombinaati minekut sellest midagi teadnud," mainib Horm, kui oleme tugitoolides ennast kenasti sisse seadnud. Hormi esimene tööpäev Skanska juhina algab esmaspäeval. Maagilisel kuupäeval 03.03.

Omanikega rääkides ei olevat Hormi sõnul väga konkreetseid plaane veel paika sätitud ega ootustest räägitud. "Kindlasti ei saa olema lihtne, tööd on kõvasti ning valdkond on ikka täiesti teine. Palju bürokraatiat riigi ja omavalitsustega projektide tegemisel," sõnab Horm.

Mees on veendunud, et elamuehitusega on selleks korraks lõpp ning Skanska tulevik on suured infrastruktuuri projektid. Ja peamine on firmas korraliku ja motiveeriva töökeskkonna väljatöötamine.

"Mulle helistati Skanskast ja pakuti kandideerimist. Kohtusin inimestega ja siis pakuti mulle juba seda uut tööd. Võtsin vastu," lausub Horm, kes lisab, et tal oli niikuinii plaan hakata selle aasta sügisest tööpõllul ringi vaatama.

"Kaheksa aastat ühes kohas töötamist on ikka väga pikk aeg ja mis seal salata, Rakvere Lihakombinaat jäi ikka väikseks lõpuks. Teha oli palju ja lõputult, kuid areneda poleks kuskile enam," sõnab Horm.

Eestis lihatööstuse võrdkujuks muutunud Horm on kunagi EMVs töötanud. Ise väidab, et väga väikese ülemusena toona. Aasta oli 1999. Just oli tuldud mahamüüdud Eesti Kütusest ning minek Rakverre veel ees ning teadmata.

"Ma olen küll EMVs olnud ning mingi ettekujutus mul on, kuid see kõik oli juba üle 10 aasta tagasi. Tegemist on ikka täiesti teise ettevõttega. Riskijulgus aastatega inimesel ikka väheneb, kuid eriti ei kaalunud, kui koha võtsin," lausub Horm.

Tulemas on aga kaks väljakutset ju korraga, esiteks uus amet ning teiseks langev ehitussektor. "Elu on näidanud, et milline iganes on ettevõtte valdkond, kui uut juhti otsitakse, siis midagi on mäda, mingi jama on toimumas, rasked ajad. Kunagi ei ole sedasi, et uus juht saab alustada kaunilt puhtalt lehelt," kinnitab Horm.

Asun kergelt ründele ning toon mängu mehe, kes täiesti radikaalselt teisest sektorist samuti kinnisvara ja ehituse jahimaadele siirdus. Meheks siis Mart Altvee ning taustaks SEB. Altvee pidas uut ametit vaid napid neli kuud.

"Paraku juhtide töö on selline, kus garantiisid ei ole. Ma võin samamoodi tulla nelja kuu pärast, saba jalge vahel, sealt ära. Aga eks paistab," annab Horm mõista reaalsusest, kuid olek ning jutu kindlus annab aimu vastupidisest. Tuttavate sõnul tasakaalustatud närvisüsteemiga mees vaevalt et alla vannub ning vaid nelja kuuga piirdub. Vaatame tagasi senisele karjäärile. Eesti Kütus 7 aastat, Rakvere Lihakombinaat 8 aastat.

"Tunded on aga täiesti samad mis 2000 aastal. Ikka pea ees täiesti tundmatusse mauh maha ning siis vaatab edasi. Olen 40aastane ning kui vaatan tagasi lihakombinaati mineku ajale, siis tunnen praegu, et olen küll kogenum, kuid selle võrra on jälle pealehakkamist võib-olla vähem. Rakveresse minnes oli seda pealehakkamist ikka ämbritega kaasas. Jube tahe tõestada ja maailmale ennast näidata," naljatab Horm.

Ambitsiooni endale tohutult midagi tõestada Hormil enam ei ole, puudub ka jube soov ja vajadus koht siin maapeal kätte võidelda. "On ambitsioonid, loomulikult. Kuid need on teised," lisab Horm.

Kui Olle Horm 2000. aastal omale uusi väljakutseid otsis, konkureeris mees ka ühe teise Eesti toiduainehiiglase juhi kohale. Täpsemalt kommivabriku Kalev juhi kohale. Lugedes aga ettevõtte nõukogu istungite protokolle, selgub, et nõukogu ei viitsinud Hormiga isegi kohtuda. Pukki sai Oliver Kruuda.

Tee viis aga Rakverre, kus lihatööstus ootas uusi tuuli. Kui võtta arvesse 2000. aasta kombinaadi majandustulemusi ja kõrvutada need 2006. aasta omadega, siis on vahe 75 korda. Samas 1999. aastal oli lihakarni puhaskasum 24 miljonit ning 2001 juba 65 miljonit krooni.

Põhiline aga, mida Hormi teeneks peetakse, on tootmise efektiivsus, sortimendi laiendamine ning kindla turuliidri positsiooni võtmine. Horm ütleb ka ise, et pole viimase kaheksa aasta jooksul muud liha peale Rakvere toodangu söönud.

"See ei oleks ikka kõne allagi tulnud, et Valga liha oleksin söönud. Aga seda tuleb küll öelda, et liha söön ma sama palju kui enne Rakveresse minekut, kuid hoopis teist ja paremat kui toona. Toona olid ikka grillvorstid, kuid nüüd korralik sise- või välisfilee," muheleb Horm.

Hormi karjäär sai alguse erastatud Muuga Terminalide järeltulijas Eesti Kütuses. Praegune riiklik lepitaja Henn Pärn võttis ta sinna tööle otse kõrgkoolist.

"Ma õppisin TPIs tööstuselektroonikat, kuid isegi töötades suutsin cum laude lõpetada. Pea on mul hea olnud. Aga majandusest olin ma ikka väga kaugel," mainis Horm.

Eesti Kütuses pidas mees kõiki ameteid kuni peadirektorini välja, ajani, kui kogu kütuseettevõte Shellile müüdi, mis aga omakorda kiiresti Statoiliks muutus.

"Ma ei ole kunagi oma karjääri planeerinud, olen seda ka varem öelnud. Valdkondade erinevused on aga suured tõesti. Aga eks paistab, kuidas ehitussektor mulle mõjub," lisab Horm.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2009, 15:24
Otsi:

Ava täpsem otsing