Konn aitab diabeeti ravida

06. märts 2008, 13:06

Lõuna-Ameerikas elava konna nahal leiduv
sekreet võib osutuda uueks diabeediravimiks.

Konn nimega Pseudis paradoxa eritab nahapinnale ainet, mis kaitseb teda nakkuste eest. Molekulil nimega pseudin-2 võib olla aga ka muid kasulikke rakendusi. Teadlased avastasid, et aine stimuleerib insuliini vabastamist, mis aitaks paljusid diabeetikuid, kirjutas Science Daily.

Teadlased tegid pseudin-2 peptiidist, valgu ehituskivist, koopia ning näitasid, et see kunstlik molekul suurendab insuliini tootmist teist tüüpi diabeeti põdevatel inimestel. Nad usuvad, et tegemist võib olla uue tõhusa ravimiga.

Ravimi valmimisele eelnevaid katseid viivad läbi Ulsteri ülikooli ja Araabia Ühendemiraatide ülikooli teadlased. Ulsteri ülikooli teadlane Yasser Abdel-Wahab sõnas: "Oleme katsetanud peptiidi pseudin-2 võimsamat sünteetilist vormi ning avastanud, et see võiks olla väga tõhus ravim teist tüüpi diabeedi põdejatele. Nüüd peame astuma järgmise sammu ning inimesi ravima hakkama. Selleks on vaja läbi viia põhjalikumad uurimused.”

Et keha saaks kontrollida vere suhkrutaset, on vaja insuliini. Normaalsel juhul toodavad seda ensüümi piisavas koguses pankreaserakud. Teist tüüpi diabeedi korral ei toodeta piisavalt insuliini või muutub keha saadavaloleva insuliinikoguse suhtes resistentseks.

Teist tüüpi diabeet on tugevalt seotud ülekaalulisusega ning areneb enamasti välja keskeas. Seda diabeedi varianti põeb 95 protsenti diabeetikutest. Harvemini esineb esimest tüüpi diabeet, mis on autoimmuunsushaigus, mille tagajärjel insuliini tootvad rakud järk-järgult täielikult hävivad. Eestis diagnoositakse seda haigust umbes 10 juhtu 100 000 inimese kohta aastas.

Inglismaa diabeediliidu juht Douglas Smallwood ütles: "Kuigi teist tüüpi diabeeti on võimalik kontrollida dieedi ja füüsilise aktiivsusega, on tegemist siiski progresseeruva haigusega, mis vajab efektiivseks kontrolliks ravimeid. Hea diabeedikontroll vähendab komplikatsioonideriski, mille hulka kuuluvad näiteks pimedaks jäämine, südamehaigused, neeruprobleemid ning amputeerimised, seega on uued ravimid väga teretulnud.”

Eredavärviline, roheline ja roosa Trinidadis ja Amazonase vesikonnas elav konn kannab paradoksaalse konna nime, sest täiskasvanuks saades muutub ta väiksemaks. Konna kulles võib olla kuni 27 sentimeetri pikkune, täiskasvanud konn aga ainult kuni neli sentimeetrit. Sarnane nähtus esineb ka Eestis elaval mudakonnal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2008, 13:03
Otsi:

Ava täpsem otsing