Kolmapäev 1. märts 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Elektriautod suurendavad veepuudust

11. märts 2008, 12:52

Kuigi elektriautode puhul rõhutatakse
pidevalt nende keskkonnasõbralikkust, tõstab nende laialdasem kasutamine
küsimuse: kust võtta nii palju vett?

Hübriidajamiga autod sõidavad elektritoitel limiteeritud vahemaa ning lülitavad pikematel sõitudel sisse sisepõlemismootori. Elektriauto seevastu töötab täielikult akutoitel.

Mõlemad on keskkonnasõbralikumad kui praegu kasutatavad autod, sest õhku paiskub vähem süsinikdioksiidi.

Kuid elektriautode puhul on unustatud ära asjaolu, et nad vajavad tohututes kogustes vett. Tegelikult vajavad seda vett elektrijaamad, mis kasutavad vett süsteemide jahutamiseks. Suured veetarbijad on nii tuuma- kui ka soojuselektrijaamad.

Austinis asuva Texase ülikooli insener Michael Webber hoiatab, et näiteks USA edela- kagu- ja lääneosas võib elektriautode laialdasem kasutamine pingestada veelgi veepuudust, mis on seal juba praegu probleemiks, kirjutas Live Science.

Webber ja Carey King võrdlesid USAs veekasutust naftatööstuses ning elektrijaamades. Nende sõnul suurendab hübriid- ja elektriautode kasutamine riigis veetarbimist. Iga läbitud miili kohta kasutab elektriauto umbes kolm korda rohkem vett kui bensiinimootoriga auto.

Teadlased rõhutavad, et ei tõmba siiski elektriautode ideele kriipsu peale, vaid näitavad, et sellel on puudusi.

Samas on võimalik kasutada elektrijaamade jahutamisel ka teisi lahendusi, näiteks õhkjahutust. Jaamade jahutamiseks saaks kasutada merevett või heitvett, mis joomiseks enam ei kõlba. Veelgi parem on elektriautode puhul kasutada elektritootmisviise, mis ei kasuta peaaegu üldse vett, näiteks päikese- või tuuleenergiat.

Analüüs ilmub ajakirja Enviromental Science Technology juuninumbris.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. July 2008, 15:47
Otsi:

Ava täpsem otsing