Kes on Iraagi enesetaputerroristid?

18. märts 2008, 12:50

Enesetaputerroristid on Iraagis tapnud juba
10 000 inimest. Enamasti on tegemist suurtest peredest pärit heidikutest
noormeestega, kes püüavad meeleheitlikult millegagi silma paista ning endast
märk maha jätta.

Enamus Iraagi enesetaputerroristidest on tegelikult pärit väljastpoolt Iraaki. Peamiseks päritolumaaks on Saudi Araabia, kust oli pärit ka enamus 11. septembri rünnakute läbiviijaid. Kuna enesetaputerroristi kaks korda kasutada ei saa, vajavad varud pidevat täiendamist, millega tegelevadki al-Qaida värbajad, kirjutas AP.

Suitsiiditerroriste ja nende toetussüsteemi käsitlev uurimus põhineb 48 alistunud või kinnipeetud võitleja küsitlustel. USA sõjavägi püüab terroristide värbamise, treenimise ja transportimise süsteemi lahti harutada, et võimalikke tulevasi enesetapurünnakuid ennetada.

Vastavalt uurimusele on enamus võõrsõduritest sunniidi moslemid vanuses 18–30 aastat, keskmise vanusega 22 aastat. Peaaegu alati on tegemist vallaliste meestega, kellel ei ole lapsi ning kes on kas õpilased või lihttöölised.

Enamikul võitlejatest on kuus kuni kaksteist aastat kooliharidust, väga vähesed on jõudnud kõrgkoolidesse. Nad on pärit vaestest või keskklassi peredest ning neil on kuus kuni kaheksa õde-venda.

"Suurtest peredest pärit noortele on väga oluline teistest kuidagi eralduda, kuidagi silma paista. Džihaadis osalemine on nende jaoks võimalus ennast ülejäänud vendadest eristada,” kirjutati uurimuse kokkuvõttes.

Washingtoni terrorismivastase võitluse keskuse andmetel on 949 enesetaputerroristi 2004. aastast praeguseni tapnud 10 119 inimest ning haavanud 22 995. Alates 1980. aastatest, kui enesetapurünnakud alguse said, on üle kogu maailma toime pandud 1800 rünnakut. Neist üle poole on toimunud Iraagis.

"Iraaklased on väga religioosne rahvas ning enesetapp on neil sotsiaalselt vastunäidustatud. Seetõttu peab al-Qaida oma võitlejaid värbama välismaalt. Hinnanguliselt 90 protsenti suitsiidirünnakutest viivad Iraagis läbi välismaalased,” ütles USA kontradmiral Gregory Smith.

Dubais asuva uurimiskeskuse turvalisus- ja terrorismiuuringute juht Mustafa Alani sõnul kasutab al-Qaida enesetaputerroriste, kuna nad on „lihtsasti juhitavad, odavad ja tõhusad”.

"Tegemist on ju liikuvate ja mõtlevate pommidega. Võitleja jälgib olukorda, valib parima aja ning asukoha,” ütles Alani. „Selline rünnak on tõhus ning ei maksa midagi, sest surma minevale võitlejale palka maksta pole vaja.”

48 kinnipeetud sõdalast küsitlesid kaks uurijat, kelle nimed on turvalisuskaalutlustel salastatud. Nende sõnul on võitlejate värbamine külm ja kaalutletud protsess, mille käigus otsitakse välja elu hammasrataste vahele jäänud ning lähedastest võõrandunud noored mehed.

"Al-Qaida värbab inimesi Kesk-Idast ja Põhja-Aafrikast, lähenedes neile nende elu raskeimal perioodil,” ütles üks analüütikutest.

Al-Qaida otsustab näiteks, et neil on vaja kahte enesetaputerroristi. Nad esitavad tellimuse, mida rahastatakse väljapressimistest, röövimistest ning pantvangide hoidmisest saadud rahaga. Tellimus saadetakse Süüriasse Damaskusesse ning sealt varustajatele ja värbajatele, kes treenivad Põhja-Aafrikast ja Saudi Araabiast pärit mehi. Kolme kuu jooksul tellimus täidetakse.

"Värbajad on eksperdid sobilike kandidaatide leidmisel,” ütles üks analüütikutest. „Nad sõbrunevad nendega ning pakuvad abi probleemidest välja rabelemisel religiooni teel.” Seejärel pakuvad nad ennast abiliseks koraani õppimisel ning tutvustavad meestele džihaadi filosoofiat.

Sotsiaalne ja majanduslik olukord antud piirkonnas tagab ilmselt, et nii praeguste kui ka tulevaste noorte meeste põlvkond kasvab üles vaesuses. Vaesus on aga igati soodsaks kasvulavaks al-Qaida värbajatele, kes annavad eluraskustes meestele „eesmärgi, suuna ning põhjuse elada ja surra”.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. April 2008, 11:29
Otsi:

Ava täpsem otsing