Visa IPO kasum - 19 mld dollarit

20. märts 2008, 16:38

Visa teatas Bloombergile, et Visa 40,6
miljonit ekstraaktsiat kergitasid emissioonil teenitud kasumi 19 miljardi
dollarini.

Investeerimispankade JPMorgan Chase ja Goldman Sachs müüdud ekstra aktsiate hind oli 44 dollarit.
Kui investorid ilmutavad IPO vastu tugevat huvi, on tavaline, et ettevõte pakub lisaaktsiaid.

Emissiooni hinnavahemikuks määrati 37-42 dollarit aktsia. Hinnavahemiku pani Visa paika kolm nädalat enne nõupidamisi investorite ja analüütikutega.

Visa IPO avapauk peegeldas suurt investorite huvi omada osa ettevõttest, mis lubas vaatamata globaalsele krediidikriisile kõrget tootlust. “Nende ärimudel on fantastiline. Nad ei võta krediidiriske, “ sõnas finantskonsultatsioone pakkuvas firmas Aite Group töötav Gwenn Bezard. Visa emissioon oli maailmas suuruselt teine Industrial Commercial Bank of China esmapakkumise järel 2006. aastal.

Erinevalt American Expressist ei anna Visa laene, vaid vahendab ainult tehinguid. Visa ja MasterCard lõikavad tulu aina kasvavast krediit- ja deebetkaartide kasutamisest sularaha ja tðekkide asemel.
Umbes 10 miljardit USA dollarit plaanitakse kasutada aktsiate tagasiostmiseks nendelt pankadelt, mis aitasid Visat viimase 50 aasta jooksul üles ehitada.

Oodatakse, et IPOst saadud raha aitab tugevdada pankade finantstasakaalu, mis on nihkunud paigast krediidi- ja kinnisvarakriisiga.

Nilson Reporti teatel tegi Visa 2006. aastal 44 miljardit tehingut koguväärtusega 3,2 triljonit dollarit. Sama aja jooksul tegi ettevõtte konkurent MasterCard 23,4 miljardit tehingut 1,9 triljoni dollari väärtuses.

Eelmisel majandusaastal, mis lõppes 30. septembril, teenis Visa 861 miljoni dollari suuruse kahjumi, mille põhjustasid juriidilised väljaminekud. Eelmise aasta käibeks kujunes 5,2 miljardit dollarit.
Selle aasta esimeses kvartalis teenis Visa 424 miljoni dollari suuruse kasumi, mis oli 70% rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

USA kindel plaan on kasvatada krediidikaartide tehingute arv 2011. aastaks 55 protsendile. Nilson Reporti teatel moodustasid 2005. aastal kogu USA rahatehingutest kaarditehingud 40 protsenti.
MasterCardi aktsia on tõusnud New Yorgi börsil pärast kahe aasta tagust IPOt 440 protsenti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. March 2008, 16:38
Otsi:

Ava täpsem otsing