Tuulepargi projekt ootel

Sten-Aleks Pihlak 24. märts 2008, 00:00

"Praegu on keskkonnaministeerium keskkonnamõjude uurimise peatanud ja see tähendab, et praegu kogu protsess seisab," sõnas Hiiumaa tuulepargi projekti vedava OÜ Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus, kelle sõnul on projekti peatamise põhjuseid kolm.

"Esiteks seaduste puudumine merre rajatava tuulepargi osas, mida nüüd püüab lahendada uus sadamaseadus.

Teiseks keerulise võrguühenduse süsteemi väljatöötamine ning kolmandaks valitsuse selgusetus küsimuses, palju tuulikuid üldse Eestile vaja on," selgitas Kruus ja lisas, et kõik algsed planeeritud tähtajad ja investeeringu suurused on pea peale pööratud.

"Selge on see, et senised tähtajad ei pea enam paika. Kui muidu oli valmimine planeeritud 2012. aasta kanti, siis nüüd võime rääkida aastatest 2013-2016. Samuti on vahepeal tuulikute hinnad kasvanud ja kindlasti tuleb kõik kallim," ütles Kruus, kelle sõnul on arendus- ja uurimistöö juba praegu neelanud kümmekond miljonit krooni.

Kuigi Kruus oli Hiiumaa tuulepargi edukuse suhtes positiivselt meelestatud, ei välistanud ta võimlust, et valitsus sellele täielikult kriipsu peale tõmbab. "Muidugi võib tulla ka negatiivne otsus, kuid me usume, et varem või hiljem üks selline suur tuulepark Eestisse tuleb, ja mida rohkem me venitame, seda kallimaks see läheb."

Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse- ja tehnoloogiaosakonna juhataja Rein Raudsepa sõnul on seisak küll ajutine, kuid kiiret lahendust oodata ei ole. "Viivitamine on ajutine, kuid oletan, et kulub mitte vähem kui aasta, enne kui keskkonnauuringutega saab jälle pihta hakata," sõnas Raudsep. "Keskkonnamõju uuringud peatati selleks, et mitte tekitada Nelja Energiale asjatuid kulutusi," selgitas Raudsep.

Seni tuulepargi tulekut merre negatiivses valguses näinud Hiiumaa maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Aare-Villu Kattel ütles, et projekti peatamine teda ei rõõmusta. "Kuulen sellest praegu esimest korda ja pigem arvan, et see ei ole hea uudis. Ma loodan, et ükskord saab tuulepark ikkagi valmis," ütles Kattel, kelle sõnul on nende vastuseis olnud tingitud just soovist projektist ise ka tulu saada.

Hiiumaa Offshore Tuulepargi planeeritud 200 tuulegeneraatori koondvõimsus oleks kuni 1000 MW, mis on üle 40 korra suurem kui praegusel Eesti suurimal Viru-Nigula tuulepargil.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:25
Otsi:

Ava täpsem otsing