Muusikatööstuse ämbrikolina TOP 20

24. märts 2008, 20:11

Märtsikuisel USA muusikatööstuse
suurkonverentsil South To Southwest arutati, kuidas tehnoloogia kiirtempos
arenedes majandusharu tulusid mitte kaotada.

Paneeldiskussioonides oli kõne all võimalus levitada muusikat tasuta võrgus, teenides sealjuures tarbijale pähe määritavalt reklaamilt. Kokkusaamise osalised üksmeele ja heade lahendusteni ei jõudnud, kirjutas New York Times. Muusikatööstus on juba kaua enne digitaalrevolutsiooni ilmutanud hämmastavat kohanematust muutuvate oludega, säravamaid näiteid sellest toob oma TOPis blender.com. Allpool mõned näited nii otsustajate "hästiarenenud" isikliku maitse kui tehnoloogiliste lahenduste vallast, osa originaali sarkasmi ja kõvemaid väljendusi on küll tõlkides välja jäänud.

20. koht. Grunge koidikul 1989 saatis A R haru MCA Records algaja Nirvana kuradile ja panustas hair-metalisse. L.A. bändi Pretty Boy Floyd pumbati miljon dollarit, bändi debüütplaat tipnes 130. kohaga edetabelis. Siis kulutati veel üks miljon, enne kui artistid uksest välja visati. Samal ajal hakkas Nirvana hästi palju raha sisse tooma. Tulemus: Sunset Stripi pizzakulleri-skeene sai juurde värskeid talente.

19. Plaaditööstus surmas singli ja alustas ise väljasuremist. 80ndate algul leiti singlite väljalaskmine olevat majanduslikult mõttetu: kasseti või CD tootmiskulud ei sõltu seal leiduva muusika ajalisest pikkusest. Unustati, et taskukohase, hetke lööklauluga singli ostmine tõi noored hiljem albumeid tarbima. Tulemus: noored hakkasid plaadipoest üldse mööda käima ja muusikat piraadina alla laadima. Soovimatu tagajärg: Eagles on endiselt albumimüügi edetabelite tipus.

17. Thomas Alva Edisoni käeproovimine muusikatööstuses. Fonograafi leiutaja pani loomulikult ka oma plaadifirma püsti. Algul oli see muidugi turuliider. Kaks suurt viga: Edison Recordsi plaate sai kuulata ainult Edisoni mängijatel, teisi aga mitmesugustel ning T.A.Edison ei seedinud dzhässi. Plaate ilmutati aga tema maitse järgi. Ehk dzhässiajastul üritati valsside ja fokstrottidega. Firma läks 1929.a. hingusele. Soovimatu tagajärg: Edisoni leiutiste nimekirja lisati “elevant-peale-astunud” kõrv.

15. MCA halb unenägu teismepopiga. Iiri teismelise Carly Hennessy ülestöötamise peale kulutati alates 1999.a. kõvasti ja 2001.a. esikplaat läks maksma 2,2 miljonit dollarit. Müüginumber tuli 378, seega läks üks plaat firmale maksma 5820 dollarit. Hiljem on popkuulsuseks mitte saanud tegelast avalikkuses nähtud vaid teleshow American Idol osalisena.

12. Geffen pumpas miljoneid olematusse plaati. 1998.a. tundus Guns N’ Roses endiselt hea investeeringuna. Axl Rose sai bändi viienda albumi lõpetamiseks miljoni ja lubaduse saada veel, kui ta sellega kiiresti teeb. Sel ajal tehti plaati juba neljandat aastat ning peale Axli olid kõik algsed bändimehed laiali jooksnud. Raha aga kulus, 2001.a. läks 244000 dollarit kuus. Plaati pole hoolimata produtsendi mitmekordsest vahetamisest ja suurest tööst siiani, Geffenile on see maksma läinud 13 miljonit dollarit.

10. Columbia Records ei suutnud sajandivahetuse paiku kuidagi ühist keelt leida Alicia Keys`iga, kes vihastas ja minema kõndis. Hiljem on ta müünud 20 miljonit plaati. 50 Cent`iga läks Columbial samamoodi.

9. 2005.a. varustas Sony BMG miljonid CDd kopeerimisvastase tarkvaraga. Peale selle, et taolisest plaadist ei saanud teha üle kolme koopia, tegi see kasutajate arvutid ka haavatavaks viiruste ja häkkerite poolt. Kuigi algul firma probleeme ei tunnistanud, tuli pärast riigiasutuste sekkumist tarbijailt kokku korjata üle 4 miljoni müüdud plaadi. Ebaseaduslik nuhkvara ja heade äritavade rikkumine tõid lugematuid kohtuhagisid ning miljoneid dollareid kahjutasusid.

8. Warner Music Group andis käest räpi. Ice-T “Cop Killer” tegi peremehed murelikuks. Kui vabariiklik presidendikandidaat Bob Dole esinemistes teravalt räpi sõnumeid ründas, müüs Warner oma vastava allüksuse vaikselt Universalile. Tehinguga sai too üliedukad Tupac`, Dr. Dre ja Eminemi ning on praegu maailma suurim plaadifirma. Warner Music hääbus vaikselt ja müüdi 2004.a. maha.

7. 1960ndate algul ei istunud muusikakirjastusele Leeds/Duchess sugugi artist nimega Bob Dylan. Kirjastaja müüs õigused 1000 dollari eest maha. Ostja M. Witmark Sons sai selle eest 237 laulu õigused, mille väärtuseks tulevikus kujunesid kümned miljonid dollarid.

5. On raske ette kujutada suuremat PR-ämbrit, kui 36000 dollarit aastas teeniva kahe lapsega üksikema piraatluse patuoinaks leidmine Recording Industry Association of America poolt. Pereema jagas Kazaa kaudu 24 poplugu ja sai 222000 dollarit trahvi ehk 9250 dollarit ühe loo eest. Trahvi maksmiseks läheks ta kuue aasta palk.

3. Hale tehing. 1988.a. müüs Berry Gordy Jr. legendaarse Motown`i plaadifirma 60 mln dollari eest. Järgmisel aastal läks A M Records ostjale maksma 500 miljonit, 1990.a. Geffen Records 700 miljonit ning 1992.a. Richard Bransoni Virgin Records 960 miljonit. 1993.a. müüdi toosama Motown edasi 325 miljoniga. Tagajärjed: Motown Atlantic lennufirmast ega Gordy karjäärist õhupallirändurina pole kuulda olnud.

2. 60ndate algul ei tahtnud Decca Records biitlitega tegemist teha. Mänedzher Brian Epstein saadeti ukse taha väitega: “Kitarripundid on varsti out.” Decca ei olnud ainuke firma, kes algaja bändi The Beatles tagasi lükkas. Plaadifirma boss Dick Rowe oskas seda siiski ainsana nii terase ennustusega teha.

1. Suurte plaadifirmade jõupingutus Napsteri hävitamiseks. Leidmata moodust, kuidas kümnete miljonite kasutajatega failjagamisteenuse pealt ise teenida, lükkas plaadifirmade assotsatsioon Napsteri miljardi dollarilise lepituspakkumise tagasi ning surmas tolle kohtulike vahenditega. Napsteri kasutajad aga ei kadunud kuhugi. Tekkis sadu teenuse analooge. Uus tehnoloogia on muusikatööstusest alati kolm sammu eespool käinud. Alates Napsteri sulgemisest pole võrgupiraatluses olnud mingit langust, iga kuu liigub niimoodi üle miljardi faili. Aastail 2002-2007 taoliste võimaluste kasutajate arv kahekordistus ning sama suund jätkub. Tulemus: sinu vanaema hakkab oma sissehelistamisega internetiühenduse peal muusikaäriga tegelema.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2008, 22:34
Otsi:

Ava täpsem otsing