Sajane tähtpäev samba püstitamiseks uhkem kui 90.

Enn Vatter 25. märts 2008, 00:00

Huvitav on jälgida, kuidas sõnasõjas käib arvamustega lahmimine ja vastasleerile lajatamine. Pärast kaklust rusikatega ei vehita. Ehk teisisõnu, kus nood vastalised enne olid? Vaatame ajalehes kirjutatu toel, mida ja millal vastasleeri ehk sambavõistluses esikohale upitatu osas teisiti arvajad aastal 2007 ütlesid või kirjutasid.

Pidagem silmas, et 23. mail m.a moodustatud 12-liikmelisest ideekavandi konkursi hindamiskomisjonist oli neli asjatundjat, kaks kunstnike liidust ja kaks arhitektide liidust. Seega oli juba enne hinnangu langetamist vaekauss ühele poole kaldu.

Milliseid tundeid tekitas võidutöö kunstiinimestes (PM, 21.08.2007)?

Signe Kivi, Eesti Kunstiakadeemia rektor: "Vabadus on kallis ja ülev, igale inimesele eriline emotsionaalne kogemus ja seda kujutada nii, et see kõiki, Vabadussõja veteranidest nende lastelastelasteni puudutaks, on raske ülesanne. Ehk ka sellepärast on selle monumendi autorid keskendunud Vabadussõja atribuutikale. Sellest on kahju."

Piret Lindpere, kultuuriministeeriumi asekantsler kaunite kunstide alal: "Isiklikult oleks hoidunud farsiks kujunenud vabadussamba teemat veel mõnda aega üles tõstmast, ei näe mingit vajadust, et "auvõlga" likvideeritaks just Eesti Vabariigi 90. aastapäevaks."

Krista Kodres, arhitektuuriteadlane: "Nagu paljud on juba öelnud, paigutub võidutöö oma esteetika poolest pigem 1930. kui 2000. aastatesse. Monumendi sellisel kujul püstitamine oleks nii kurb kui ka naeruväärne ja edastaks muu hulgas hoopis muud sõnumit, kui seni oleme püüdnud nii endale kui ka teistele sisendada - sõnumit nüüdisaegsest, uuenevast, Skype'i ja e-riigi Eestist."

Mare Mikoff, skulptor: "Olen üks neist Vabadussõja võidusamba võistluse žürii liikmetest, kes ei pooldanud võitnud kavandit. Tundub, et monumendiga kiirustatakse liialt: iga hinna eest ja ülepeakaela tahetakse jõuda valmis 28. novembriks 2008. Kas kardetakse, et vastasel juhul seda üldse ei tule?" (PM, 03.12.2007)

Jürgen Ligi, riigikogu liige: "Aga siis nägin pilti. Post, mis suurem kui plats ja mägi kokku. Päratu rist. Ilus nõlv ära betoneeritud. Sain õigel ajal komisjonist tulema, on mu riivatu mõte, uni on parem. Ma rääkisin, et 80 aastat vaieldud, aitab küll. Nüüd ei näi teise 80 või 180 võtmine hoopiski mõttetu." (Jürgen Ligi ajaveeb).

Ehk on mõtet siiski vaielda, sest sajane tähtpäev on uhkem kui 90.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:25
Otsi:

Ava täpsem otsing