KPMG: tulumaksuseaduse muudatus võib tuua ettevõtjatele täiendavaid kulusid

27. märts 2008, 16:51

KPMG Baltics AS maksuvaldkonna juht Joel
Zernask ütles, aripaev.ee-le, et tulumaksuseaduse muudatus
sisaldab ettevõtjale kahjulikke sätteid ja täiendavaid
koormatisi neile ettevõtjatele, kes satuvad raskustesse või laienevad
äriühenduste kaudu.

Üheks selgelt kahjulikuks põhimõtteks on Zernaski sõnul likvideerimisjaotiste maksustamine väljamakse tegija tasandil, mis võib ostetud tütarettevõtja likvideerimisel kaasa tuua ebaõiglase tulumaksukohustuse. "Tänases muutunud majanduskeskkonnas on märgatavalt tõusnud risk, et suurte plaanidega omandatud tütarettevõtja hoopis kahjumisse langeb ja likvideerida tuleb. Õiglaseks lahenduseks olnuks siduda maksukohustus ka osaluse soetamismaksumusega, mitte üksnes sissemaksetega omakapitali, kuid sellest seadusandja loobus," märkis ta.

Samuti tekitab Zernaski sõnul ebakindlust maksuhaldurile antud õigus lubada või keelata maksumaksjale avansiliste tulumaksu maksete vähendamist. "Paljude ettevõtjate majandustulemused on võrreldes lähiaastatega langenud, mistõttu maksaksid need ettevõtjad 2009. aastal ilmselt märgatavalt vähem dividende, kui üldse," ütles ta.

Avansilisi makseid aga tuleb tasuda 3 eelmise aasta keskmistelt maksustatavatelt väljamaksetelt, mistõttu maksuhalduri keeldumise korral peab tulumaksu avansilisi makseid tasuma ka kahjumit teeniv ettevõtja. "Ehkki antud juhul saaks see ettevõtja aasta kestel tasutud tulumaksu pärast deklaratsiooni esitamist tagasi on häiritud tema kassavood ning hõivatud talle äritegevuse säilitamiseks vajalik raha," märkis Zernask.

See, et maksustatakse endiselt jaotatud kasumeid, mitte teenitud kasumeid on Zernaski sõnul positiivne.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. June 2008, 16:11
Otsi:

Ava täpsem otsing