Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

USA sõdurid hakkavad rämpsust elektrit tootma

28. märts 2008, 12:01

Veepudelid, toidujäätmed, paber ja muu
praht, mis Iraagis teenivatel Ameerika sõduritel tekib, kasutatakse edaspidi ära
energia tootmiseks.

USA armee valmistub Iraaki saatma neljatonniseid biomassist energiat tootvaid bioreaktoreid. Üks miljon dollarit maksev seade suudab 20 tunni jooksul läbi töötada ühe tonni jäätmeid. Uudsed masinad ehitati sõjaväe tellimusel Purdue ülikooli teadlaste ja ettevõtte Defense Life Sciences (DLS) poolt. Eesmärgiks on ühest küljest vabaneda prahist, kuid samas vähendada sõltuvust diislikütusest, sest kütusekonvoid satuvad tihti rünnakute alla, kirjutas AP.

USA sõjaväe naftanälga need paraku kuigi palju leevendada ei suuda. Üks seade aitaks armeele säästa üle 400 liitri diislikütust päevas, kuid Iraagis paiknevad USA relvajõud kulutavad iga päev peaaegu 5 miljonit liitrit kütust.

Enne kasutama asumist soovitakse bioelektrijaamu kuue kuu jooksul rasketes oludes testida. „Tahame veenduda, et seadmed on töökindlad ka tolmuses ja kõrge õhutemperatuuriga tingimustes,” ütles DLSi juht Jerry Warner.

Väljatöötatud lahendus on unikaalne, sest suudab elektrit toota mitmesugusest prahist. Lisaks on need kompaktsed, et seadmeid oleks lihtne meritsi konteinerites transportida. Energia tootmiseks jäätmed peenestatakse ning sorteeritakse kahte ossa. Orgaanilised toidujäätmed lähevad bioreaktorisse, kus neist toodetakse kääritamise teel etanooli. Plastist saab aga kuumutamise teel propaan ja metaan. Tekkinud gaasid ja etanool põletatakse ning kasutatakse elektrienergia tootmiseks. Ühe seadme võimsuseks on 60 kilovatti, sellest umbes kümnendik kulub bioreaktori enda käigushoidmiseks.

Peale sõjaliste rakenduste saaks väljatöötatud tehnoloogiat kasutada ka kriisipiirkondades või haiglates varugeneraatoritena.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2008, 11:34
Otsi:

Ava täpsem otsing