Plastreostus hävitab mereelu

30. märts 2008, 17:35

Teadlaste sõnul põhjustab meres hulpiv
plasträmps väga pikaajalise ning tervele toiduahelale hävitavate tagajärgedega
mürgistuse.

Teadlased viitavad sellele, et miljardid pisikesed plastosakesed korjavad enda külge mitmesuguseid mürgiseid kemikaale, näiteks lindudele väga halvasti mõjuvat pestitsiidi DDT, kirjutas BBC.

Siiani on tähelepanu pööratud peamiselt suurematele plastobjektidele nagu kilekotid ja pudelid, kuid teadlaste sõnul on väikestest plastfragmentidest tulenev oht isegi suurem.

Plymouthi ülikooli teadlane Richard Thompson uurib, kuidas ja kui kiirelt plast merevees laguneb ning milline on selle mõju elusloodusele.

„Me teame, et plast kogub enda pinnale tuhandeid kordi suurema mürgiste ainete kontsentratsiooni, kui leidub ümbritsevas merevees,” ütles ta. „Kui mereloomad väiksed plastdetailid alla neelavad, võib mürk jõuda nende organismi ning sealt edasi kogu toiduahelasse.”

„Merevees ja loomade maos on väga erinevad tingimused. Kemikaalid, mis merevees plasti pinnale kogunevad, lahustuvad maohappes ning kogunevad looma organismi,” selgitas Thompson.

Thompson viib läbi katseid, et teada saada, kui kaua võtab aega kilekottide fragmenteerumine merevees. Samuti teeb ta koos kolleegidega katseid, puistades plastgraanuleid akvaariumitesse, et leida, kui suur osa neist akvaariumis elavate loomade poolt üles korjatakse. Mererannalt korjatud liiva analüüsides on selgunud, et kohati koosneb lausa veerand kogu settemassist mikroskoopilistest plastosakestest.

„Kõige hullem asja juures on, et plast on lagunemisele väga vastupidav. Ta ei kao ära meie, meie laste ega ka mitte lastelaste eluajal,” ütles Matt Brown USA Fish and Wildlife Service’ist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. April 2008, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing