Kaart: tuumaenergiariigid Euroopas

31. märts 2008, 13:21

Lisatud kaartidel on eri värvidega välja
toodud endised, praegused ja tulevased tuumaenergiat kasutavad riigid.

Endisi tuumaenergiariike on Euroopas kaks: Itaalia ja Austria. Itaalia otsustas USA Three Mile Islandi 1979. aasta õnnetuse järel tuumajaamad sulgeda, Austria oli 1978. aastaks valmis saanud Zwentendorfi tuumajaama, aga samal põhjusel itaallastega seda ei avatudki. Peale Ignalina sulgemist hakkab endiste tuumariikide kategooriasse kuuluma ka Leedu, küll kindla sooviga uus jaam rajada.

Saksamaa, Rootsi ja Belgia on hetkel otsustanud uusi tuumajaamu mitte ehitada ning olemasolevad järkjärgult sulgeda. Saksamaa rohelistel oli see nõue valitsuskoalitsiooni moodustamisel, samas on suur töösturite poolne surve selle otsuse läbivaatamiseks.

Stabiilsete tuumariikide hulka, mis hetkel uusi jaamu ei plaani, samas aga ei kavatse olemasolevaid sulgeda, kuuluvad Hispaania, Šveits, Sloveenia, Ungari ja Holland.

Riikide hulka, millel on kindlad plaanid tuumajaamu juurde ehitada, kuid ehitus veel ei käi, kuuluvad Suurbritannia, Tšehhi, Slovakkia, Bulgaaria, Rumeenia ja nagu juba nimetatud, ka Leedu. Rumeenia teine reaktor just valmis, käivitus mais 2007.

Tuumajaamu ehitavad hetkel juurde Prantsusmaa, Soome, Venemaa ja Ukraina. Oma esimest tuumajaama asus ehitama Valgevene - Aleksandr Lukašenka allkirjastas vastava dekreedi 2007. aasta novembris.

Tuumajaama ehitamise plaani peab ka Poola.

Tuumavabaks tsooniks on end kuulutanud Taani. Põhja-Euroopa tuumaenergiavabade riikide hulka kuuluvad hetkel lisaks Taanile ja Poolale veel Iirimaa, Norra, Eesti ja Läti.

Maailmakaardil eristub Euroopa eri suhtumistes tuumaenergiasse kui kõige kirevam piirkond.

Artikkel ilmus Erik Puura keskkonnablogis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2008, 11:49
Otsi:

Ava täpsem otsing