Saunaviimistluses kasuta õigeid materjale

Evelin Rikma 01. aprill 2008, 00:00

Sauna leiliruumis on enamlevinud viimistlusmaterjaliks sisevoodrilaud. Lava ja muud sauna puitpinnad on tavaliselt hööveldatud puidust.

Tavalisem saunaseina vooderdusviis on rõhtvooder. Selle eeliseks on rahulik ja visuaalselt madalam väljanägemine. Püstsuunaline alussõrestik moodustab toimiva õhuvahe ja seina mädanemiskahjustusi on lihtne remontida, piisab vaid alumiste laudade väljavahetamisest.

Et lauad kuivamisel ei kaarduks, tuleb kasutada täissulundlauda. Seina vooderdamisel üritatakse vältida laudade jätkukohti, seinad tuleks katta tervete laudadega. Kui vooder on paigaldatud rõhtselt, võib püstnurgad katta liistuga. Voodrilauad kinnitatakse roostevabade naeltega, näiteks vasknaeltega.

Kui sauna voodrilauad on mõõdus 15 × 70 mm või kitsamad, võib sulundist peitnaelutada. Laiemate laudade puhul soovitatakse nähtavat naelutust, kuna peitnaelutusega võib kaasneda laudade pragunemine ja kaardumine. Laudist tuleb alustada sauna tagaseinast ja viimasena teha ukse ümbrus.

Püstlaudis on traditsioonilisem seinakatmisviis. Ent kui seina alumine laudis peaks mädanema minema, tuleb selle väljavahetamiseks kogu seina ulatuses uus vooder panna.

Püstlaudis aitab ruumil paista küll kõrgemana, ent tehnilised eelised sellel puuduvad. Laudist alustatakse ukse ja akna kõrvalt täislaiusega laudadega. Tavaliselt ei vaja püstlaudisega voodri nurgad enam liistudega katmist.

Püstlaudisega naelutamisel tuleb ettevaatlik olla naelte pikkusega, sest need ei tohi ulatuda aurutõkkesse ega seda purustada.

Kui naelapead jäävad voodril nähtavale, on mõistlik ehitada lava juurde spetsiaalsed seljatoed, et kuumad naelapead nahka ei põletaks.

Pesuruumi seinad ja lagi tuleks teha kindlasti niiskuskindlad. Võimalusi selleks on palju: keraamilised plaadid, tadelakt, plastpaneelid, lakitud sisevoodrilauad, värvitud niiskuskindlad ehitusplaadid, krohvitud pinnad.

Pesuruumi puitkarkass-seinad ei välista keraamiliste plaatide kasutamist, plaadid tuleks vaid liimida niiskuskindla ehitusplaadi peale ja sel juhul ehitusplaadi alla aurutõket ei paigaldata.

Laast- ja kiudtsemendist plaadid pole niiskete ruumide jaoks! Kui pesuruumi seinad otsustakse vooderdada, peaks need kindlasti lakkima või värvima ning jätma vooderduse alla õhuvahe. Kui sauna kasutatakse aasta ringi, ei ole duši juures laudise kasutamine siiski otstarbekas, kuna see läheb kergesti mädanema.

Tadelakt on traditsiooniline Maroko krohvisegu, mis sobib just veekindlate pindade viimistlemiseks. Segu pealekandmiseks kasutatakse kellusid ja poleerimiskive. Tadelaktiga töödeldud pind jääb sile ja läikiv. Sel viisil saab katta vanne, seinu ja põrandaid ilma ühegi vuugita.

Ka laed võib saunas katta laudisega. Laudadest lagi sobib ka pesuruumi. Kui leiliruumis jäetakse lauad käsitlemata, siis pesuruumis võib need lakkida või värvida.

Pesuruumi laes on laudvooder eriti eelistatud juhul, kui seintel on kasutatud keraamilisi plaate, nii tekib akustiline mahedus. Laevooderduse võib jätta viimaseks tööks.

Vooderduse asemel sobivad kasutada ka ehitusplaadid, mis peavad kindlasti niiskuskindlad olema.

Saunaruumide põrandad on mõistlik teha viimaste seas.

Vanasti tehti ka põrandad laudadest, palkidest, ent tänapäeval on otstarbekam katta need keraamiliste plaatide või plastkattega.

Unustada ei tohi põrandakatte alla jäävat hüdroisolatsiooni, mis takistab niiskuse pääsemist põrandasse ja muudab selle nii vastupidavamaks.

Huvitavad on lahendused, kus põrandakatteks on kasutatud dekoratiiv- või looduslikke kive.

Põrandakütte olemasolu muudab põranda jala all soojaks ja aitab ruumil paremini kuivatada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:44
Otsi:

Ava täpsem otsing