Geotermaalenergia projekt lagundab linna

01. aprill 2008, 11:49

Viimase poole aasta jooksul on paljude
Saksamaa edelaosas Schwarzwaldis asuva Staufeni linna majade seintesse ilmunud
praod. Pragude laienedes on kasvanud ka linnaelanike mure. Probleemiks on
ilmselt linna aeglane vajumine, mille põhjuseks peetakse geotermaalenergia
projekti.

Suured praod on tekkinud raekoja, kiriku, kahe kooli ja poolesaja elumaja seintesse. Esimene pragu tekkis kaks nädalat peale linnavalitsuse tellitud geotermaalenergia projekti töödega alustamist. Staufeni linnapea Michael Benitzi sõnul on kahjustused esialgu kõigest kosmeetilised, kirjutas Der Spiegel.

Linnavalitsuse siiras soovis geotermaalenergiat kasutades keskkonda aidata ei maksa kahelda. Paraku on geotermaalenergia kasutamisega ilmselt rikutud looduslikku tasakaalu põhjavee ja nende peal lasuvate kivimkihtide vahel, mille tulemuseks ongi maapinna vajumine ja praod.

Vajumise kiiruse mõõtmist on hakatud mõõtma 30 erinevas kohas üle linna. Osad punktid on vajunud kuni kaheksa millimeetrit, teised aga hoopis tõusnud mõne millimeetri võrra.

Ehkki linnaametnikud on kindlad, et praod on tekkinud vajumise pärast, ei ole veel täit selgust, kas vajumine on looduslik või põhjustatud puurimistöödest. Enamike linnaelanike jaoks on aga süüdlane üheselt selge: linnavalitsuse geotermaalenergia projekt.

Pragude tekke põhjusi uuriv insener Robert Bremer kahtlustab samuti, et süüdlaseks on linna keskkonnaalased ambitsioonid. „Looduslikke põhjuseid ei saa välistada, kuid vahetult peale tööde algust alanud pragunemine tundub väga kahtlust äratavana,” ütles ta.

Brederi sõnul on võimalik, et puurimise tulemusel vähenes survelise põhjavee rõhk piisavalt, et põhjustada maapinna vajumise.

Breder lisas, et geotermaalenergia projektidega seotud pisikesed kahjustused hoonete seintes on üsna tavalised. „Kahjustused Staufenis on aga ebaharilikult suured. Midagi sellist pole ma varem näinud,” ütles ta.

Linna 8000 elanikku on ootel. Parandustöödega ei ole mõtet alustada enne, kui on selgunud, et linn rohkem ei vaju. „Kui kahjustused piirduvad sellega, mis praegu on, siis oleme küllalt kergelt pääsenud,” ütles Benitz. „Vastasel korral võivad asjad väga halvaks minna.”

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. July 2008, 10:08
Otsi:

Ava täpsem otsing